Astronómovia pozorovali čierne diery, z ktorých uniklo svetlo: Objav, ktorý môže zmeniť naše chápanie fyziky

Minulý rok pozorovali zvláštny úkaz, keď zaznamenali zlúčenie dvoch menších čiernych dier.

Môžu čierne diery vydať záblesk svetla?
Zdroj: NASA

Pred rokom sa astronómom podarilo zachytiť naozaj vzácny objav. V ďalekom vesmíre sa dve čierne diery zlučovali do jednej a vedecké nástroje zachytili svetlo, ktoré z tejto udalosti vzniklo. To vedcov trochu zaskočilo, pretože čierne diery nie sú známe tým, že nechajú svetlo, aby cez ne prešlo, píše portál India Today.

Čierna diera vzniká, keď sa masívna hviezda dostane na koniec svojho života. Vonkajšie vrstvy sa zrútia do seba a vzniká extrémne malý, no hustý objekt, ktorý označujeme ako čierna diera. Jej názov je odvodený od faktu, že gravitačnej sile tohto objektu nedokáže uniknúť ani najrýchlejšia vec vo vesmíre, svetlo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zatiaľ poznáme dva typy čiernych dier, ktoré sú vo vesmíre pozorované najčastejšie. Prvou sú čierne diery s hmotnosťou hviezdy. Tie majú hmotnosť, ktorá sa pohybuje od troj, do niekoľkonásobku hmotnosti Slnka.

Druhým typom čiernej diery sú takzvané supermasívne čierne diery. Ako už ich názov napovedá, tieto monštrá sa hmotnostne pohybujú v miliónoch, niekedy až v miliardách hmotností nášho Slnka.

Občas sa čierne diery môžu dostať blízko k sebe a navzájom sa uväzniť vo svojich gravitačných poliach. V tom prípade sa začína „tanec smrti“. Čierne diery sa postupne dostávajú bližšie a bližšie, zatiaľ čo rotujú čoraz rýchlejšie. Nakoniec sa spoja a vznikne väčšia čierna diera. Pozorovanie z minulého roku naznačuje, že po zlúčení dvoch čiernych dier z nich uniklo svetlo.

Ak sa objav potvrdí, mohlo by ísť o úplne prvý záblesk svetla, ktorý prišiel z prostredia binárneho páru čiernych dier. Americká vesmírna agentúra, NASA, zverejnila taktiež koncepčnú vizualizáciu. Na obraze môžete v diaľke vidieť supermasívnu čiernu dieru, okolo ktorej sa nachádza akrečný disk. V ňom sú dve menšie čierne diery, ktoré sa práve idú zlúčiť do jednej, väčšej.

Nezvyčajný úkaz

Po prvýkrát vedci zachytili zlúčenie čiernych dier 21. mája 2019. Zachytili ich gravitačné detektory LIGO a Virgo. Vedci dúfajú, že táto udalosť nebola ojedinelou a budúcnosti nájdu ešte veľa podobných prípadov. Keď detektory zachytili zlúčenie dvoch čiernych dier, vedci sa pozreli na región, odkiaľ gravitačná vlna prišla a pátrali po stopách svetla.

„Gravitačné detektory zároveň odhalili zlúčenie medzi dvoma inými objektmi, neutrónovými hviezdami. Po tomto deji vznikli aj svetelné emisie,“ Vyjadrila sa americká NASA.

Tento jún sa astronómom podarilo objaviť svetlo spoza čiernej diery. Tento výskum je publikovaný vo vedeckom časopise Nature. Vo výskume sa píše, že veci pozorovali röntgenové záblesky, vychádzajúce spoza supermasívnej čiernej diery a jej akrečného disku. Tento objav bol zachytený úplnou náhodou, pri štúdiu fenoménu, ktorý sa označuje ako Korona. Ide o formu röntgenového žiarenia, vznikajúceho pádom materiálu do čiernej diery.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre