Astronómovia potvrdili tretiu najbližšiu planétu, podobnú Zemi: Ako ďaleko sa nachádza?

Do akej miery sa Gliese 486b podobá na našu planétu?

Gliese 486b
Zdroj: YouTube(VideoFromSpace)

Za posledných dvadsať rokov sa astronómom podarilo objaviť planéty, ktoré obiehajú okolo vzdialených hviezd. Problém je, že hoci vedci o ich existencii vedia, stále sú to len akési „bodky na mape“, píše portál SciTech Daily.

Astrofyzik z University of Chicago, Jacob Bean tvrdí, že objaviť novú exoplanétu je ako nájsť na mape Paríž – Môžeme vedieť, kde sa presne nachádza, no stále je toho veľa, čo o meste z mapy vyčítať nedokážeme. Nové teleskopy, či iné vedecké nástroje môžu pomôcť vedcom medzery v ich poznaní vyplniť. Jedným z nástrojov je aj MAROON-X (M-dwarf Advanced Radial velocity Observer of Neighboring eXoplanets). Ide o nástroj, ktorý bol nainštalovaný na teleskop Gemini, na Havaji, minulý rok.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nástroj umožnil vedcom potvrdiť existenciu tretej najbližšej hviezdy s obiehajúcou exoplanétou. Zároveň sa im podarilo zistiť niečo aj o planéte samotnej a výsledky sú prekvapujúce. Ide o skalnatú planétu, rovnako ako Zem. Nová exoplanéta sa nazýva Gliese 486b a od nás sa nachádza približne 24 svetelných rokov. Exoplanéta je skalnatá, no je horúcejšia a trikrát väčšia ako naša Zem.

„Sme naozaj veľmi šťastní. V budúcich rokoch sa o skalnatých planétach dozvieme naozaj veľa informácií,“ tvrdí Jacob Bean.

Vhodná pre život?

Nástroj MAROON-X dokáže zachytiť drobné zmeny v svetle hviezdy, keď na ňu gravitačne vplýva obiehajúca planéta. Ak má hviezda okolo seba planétu, v skutočnosti oba objekty obiehajú okolo spoločného ťažiska, ktoré sa nachádza len malý kúsok od stredu hviezdy. Funguje to tak, pretože aj planéta má vlastnú gravitačnú silu, ktorou ovplyvňuje hviezdu, hoci je v porovnaní s gravitáciou hviezdy naozaj veľmi malá.

Pomocou týchto údajov dokáže MAROON-X zistiť hmotnosť planéty. Následne bude spolupracovať s vedeckým nástrojom TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite), ktorý patrí americkej vesmírnej agentúre NASA. Ten planétu objaví pomocou tranzitnej metódy, keď prejde planéta popred svoju hviezdu. Nástroj zistí jej veľkosť a určí, či ide o skalnatú planétu, akou je Zem, alebo o plynnú, akou je planéta Jupiter.

Exoplanéta Gliese 486b obieha okolo červeného trpaslíka. Ide o hviezdu, ktorá je menšia ako naše Slnko, no zároveň je to najbežnejší typ hviezdy v našej galaxii. Exoplanéta sa však nachádza tak blízko, že teploty na jej povrchu sa môžu vyšplhať až do výšky 425 C. Vedci preto tvrdia, že s najväčšou pravdepodobnosťou nepôjde o planétu, vhodnú pre život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre