SpravodajstvoVeda a výskum

Astronómovia odhalili „dokonalú” čiernu dieru strednej hmotnosti: Čo to znamená?

Záhadou ostáva, ako mohla táto čierna diera vzniknúť.

Vedcom sa nedávno podarilo objaviť naozaj výnimočnú čiernu dieru, píše portál Science Alert. Ide o medzičlánok medzi bežnými čiernymi dierami, ktoré vznikajú kolapsom masívnej hviezdy a supermasívnymi čiernymi dierami, ktoré sídlia v jadrách väčšiny galaxií.

Gigantické monštrá uprostred galaxií boli vždy pre vedcov záhadou. Tieto čierne diery majú obrovskú hmotnosť, ktorá sa pohybuje od miliónov, až po miliardy násobkov hmotnosti nášho Slnka. Vedci sa preto chceli dozvedieť, ako sa supermasívne čierne diery stanú tak hmotnými.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bežné čierne diery sa pohybujú od troch, desaťnásobku hmotnosti Slnka. Problém je, že už od začiatku vesmíru by museli aktívne pohlcovať obrovské množstvo hmoty, no ani tak by sa nemuseli dostať na hmotnosť niektorých supermasívnych čiernych dier. Tie sú zároveň druhou kategóriou čiernych dier, ktoré môžu vo vesmíre existovať.

Vedcom chýbala nejaká stredná kategória čiernych dier, ktorá by bola chýbajúcim článkom medzi dvoma známymi kategóriami. Do dnešného dňa sa našlo niekoľko „stredných“ čiernych dier, ktorých hmotnosť by sa pohybovala v rozmedzí od 100 do 100-tisíc násobku hmotnosti Slnka. Ani jedna z nich ale nesedela presne v strede tejto škály.

Dokonalá čierna diera

Nedávno však objavili takzvanú „zlatú“ čiernu dieru, ktorej hmotnosť sa pohybuje okolo 55-tisíc násobku hmotnosti Slnka. Lenže ako vznikla? Autor novej štúdie, Eric Tharne si myslí, že by mohlo ísť o starodávnu čiernu dieru. Tá mohla vzniknúť ešte predtým ako vznikli prvé hviezdy, či galaxie. Takéto čierne diery sa označujú ako primordiálne a mohli vzniknúť ani nie jednu sekundu po veľkom tresku, kolapsom samotného vesmíru. Primordiálne čierne diery sú stále hypotetickým objektom, no ak existujú, mohli by byť zárodkami supermasívnych čiernych dier v jadrách galaxií.

Strednú čiernu dieru sa vedcom podarilo objaviť nepriamo. Vedci analyzovali tisíce zábleskov gama žiarenia a hľadali stopy gravitačnej šošovky. Ide o jav, kedy gravitácia objektu, v tomto prípade strednej čiernej diery, ohne dráhu svetla a slúži ako šošovka. Vedcom sa podarilo zistiť presnú hmotnosť čiernej diery, no nevedia povedať, ako vznikla.

Prvou možnosťou je, že sa zlúčila s inou čiernou dierou. Druhou možnosťou je, že vznikla z masívnej hviezdy ako normálna čierna diera a pohlcovala okolitú hmotu, kým nenarástla. V tomto prípade ide o pomalý proces.

„Je takmer nemožné, aby sa z obyčajnej čiernej diery stala supermasívna za časové rozpätie existencie nášho vesmíru,“ vyjadrila sa Rachel Webster, spoluautorka štúdie.

Vedci tvrdia, že sa táto masívna čierna diera mohla tak narodiť. Predpokladá sa, že len v našej galaxii sa môže nachádzať 40-tisíc čiernych dier.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close