SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Astronómovia objavili vodu na opačnom kraji vesmíru: Čo to znamená?

Nový objav dokazuje, že voda môže existovať aj ďaleko od Mliečnej dráhy.

Voda je tou najzákladnejšou látkou pre život a nedávno sa ju podarilo objaviť astronómom v inej galaxii. Podľa observatória ALMA (Pozn. redakcie: Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), boli molekuly vody objavené v galaxii, radiacej sa medzi najmasívnejšie galaxie v mladom vesmíre, píše portál SciTech Daily.

Galaxia sa označuje ako SPT0311-58 a okrem vody v nej našli aj oxid uhoľnatý. Galaxia sa od nás nachádza 12.88 miliárd svetelných rokov. Tento objav ukázal vedcom, že molekuly existovali vo vesmíre už krátko po vzniku prvých hviezd. Zároveň ide o najdetailnejší rozbor molekulárnych oblakov vo vzdialenej galaxii, aký doteraz astronómovia vykonali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Objav je teda potvrdením toho, že molekuly vody existujú aj 12-miliárd svetelných rokov od nás. Zároveň nám tento objav dáva náhľad do doby, kedy vznikali prvé hviezdy a galaxie. Spolu s nimi sa formovali aj prvé prvky a kyslík, spolu s vodíkom, ktoré tvoria molekulu vody, boli jedny z prvých prvkov, ktoré vznikli. 

SPT0311-58 sa v skutočnosti skladá z dvoch galaxií a po prvýkrát bola pozorovaná v roku 2017. Galaxia pravdepodobne vznikla v epoche reionizácie, ktorá sa odohrala keď mal vesmír len 780-miliónov rokov. V tomto období vznikali prvé hviezdy a formovali sa prvé galaxie.

„Pomocou observatória ALMA sme pozorovali galaktický pár pod jednotným označením SPT0311-58. Podarilo sa nám odhaliť vodu a oxid uhoľnatý, ktoré sa nachádzali vo väčšej galaxií. Kyslík a uhlík sa radia medzi prvé prvky, ktoré vznikli a radia sa medzi kľúčové prvky pre vznik života,“ tvrdí Sreevani Jarugula, z University of Illinois.

Najmasívnejšia z prvých galaxií

Galaxia, v ktorej pozorovali tieto prvky sa radí k najmasívnejším galaxiám, aké v mladom vesmíre existovali. Spomedzi všetkých galaxií, ktoré v tomto období existovali, má práve táto najviac plynu a prachu. Vďaka tomu mohli vedci preskúmať jej zloženie a dozvedieť sa, ako tieto prvky prispeli k vývoju vesmíru.

Voda sa radí medzi tretiu najrozšírenejšiu molekulu vo vesmíre, po molekulárnom vodíku a oxide uhoľnatom. Predchádzajúce štúdie, ktoré sa zameriavali na blízke, ale aj vzdialené galaxie, spojili objav vody a pozorovanie infračervených emisií z prachu. Prach totiž pohlcuje ultrafialové žiarenie hviezd a opätovne vyžaruje infračervené fotóny. To vzruší molekuly vody a tak vzniká emisia, ktorú môžu astronómovia pozorovať.

Skúmanie prvých galaxií vo vesmíre môže dať vedcom lepšiu predstavu o tom, ako vznikol a ako sa postupom času vesmír vyvíjal. Informácie môžu získať nie len o vesmíre ako takom, ale aj o všetkom, čo sa v ňom nachádza – napríklad aj našej sústavy.

„Prvotné galaxie tvorili tisíckrát viac hviezd, ako Mliečna dráha. Ak sa nám podarí preskúmať plyn a prach, ktorý sa v nich nachádza, dozvieme sa, aké vlastnosti majú. Tými vlastnosťami môže byť napríklad počet vytvorených hviezd, alebo ako sa galaxie navzájom ovplyvňujú,“ vysvetľuje Jarugula.

Nová štúdia nám ukázala, že voda môže existovať aj ďaleko od nás, no Jarugula tvrdí, že SPT0311-58 ukrýva ešte veľa fascinujúcich poznatkov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close