Astronómovia objavili posledné záblesky hviezdy, predtým než skončila v čiernej diere

Ide o prvý objav svojho druhu, ktorý vedcom veľa napovie o správaní týchto galaktických monštier

cierna diera
Zdroj: flickr.com (European Southern Observatory) CC BY 2.0 DEED

Astronómovia mali jedinečnú šancu pozorovať veľkolepý záblesk zo srdca galaxie, ktorá sa od nás nachádza 215-miliónov svetelných rokov. Tvrdia, že išlo o posledný záblesk hviezdy, ktorá bola pohltená supermasívnou čiernou dierou. Píše o tom portál Science Alert.

Zároveň ide o prvé pozorovanie takéhoto druhu. Nie je bežné, že by sa podarilo pozorovať zánik hviezdy, pomocou čiernej diery, avšak vedci už majú dostatok dôkazov na to, aby dokázali popísať, čo sa zhruba deje. Keď sa hviezda dostane príliš blízko k čiernej diere, dostane sa do vplyvu obrovských slapových síl. Slapové sily sú spôsobené gravitačným poľom objektu. Najprv sa hviezda natiahne a následne sa roztrhne pod vplyvom týchto síl.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď dôjde k roztrhnutiu hviezdy, vznikne veľkolepý záblesk tesne predtým, ako zmiznú trosky hviezdy za horizontom udalostí. Tieto záblesky sa väčšinou udejú za hrubou vrstvou vesmírneho prachu, preto je pre astronómov nesmierne náročné podobné udalosti pozorovať.

„Podarilo sa nám zistiť, že keď čierna diera pohltí hviezdu, môže vzniknúť obrovské množstvo prachu, ktoré nám bráni vo výhľade,“ vyjadril sa astronóm Matt Nicholl.

Posledné chvíle hviezdy

Podobné prípady sa nedajú vo vesmíre predpovedať, tvrdia astronómovia. Jedinou možnosťou, ako ich objaviť, je prehľadávať oblohu a dúfať, že narazia na záblesk, ktorý sa s touto udalosťou spája. Zaujímavosťou je, že keď je hviezda pohlcovaná čiernou dierou, časť jej materiálu je špagetifikovaná. Je to vedecký pojem, ktorý znamená, že materiál sa roztiahne na tenké vlákno, ktoré následne padá do čiernej diery.

Obrovský záblesk, aký mohli vedci pozorovať je výsledkom silných gravitačných síl a trenia. Tieto sily zahrievajú materiál na tak vysoké teploty, že podobné záblesky môžu žiariť jasnejšie, ako galaxia, z ktorej prišli. Tímu sa podarilo zistiť, že pohlcovaná hviezda mala hmotnosť, rovnajúcu sa hmotnosti Slnka a čierna diera bola miliónkrát masívnejšia, ako Slnko. Vedci aj naďalej pokračujú v monitorovaní čiernej diery, ktorá im pomôže lepšie pochopiť podobné udalosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre