Astronómovia objavili obrovskú dutinu vo vesmíre: Pozrieť sa na ňu môžete v 3D priestore!

Záhadná bublina, okolo ktorej sa vytvorili dva oblaky so stovkami mladých hviezd.

dutinu
Zdroj: edu.cospaces

Astronómovia nedávno analyzovali 3D mapy molekulárnych oblakov, keď si všimli niečo naozaj nezvyčajné – Dutinu vo vesmíre, píše portál Scitech Daily.

Ide o guľový región, ktorý má priemer približne 500-svetelných rokov a nenachádza sa tam absolútne nič. Predpokladá sa, že táto dutina bola vytvorená pradávnou supernovou, ktorá mohla explodovať približne pred 10-miliónmi rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto záhadná dutina je obklopená dvoma molekulárnymi oblakmi, čo sú regióny, kde vznikajú nové hviezdy.

„Stovky nových hviezd vznikajú na povrchu tejto obrovskej bubliny. Máme dve teórie o tom, ako mohla vzniknúť. Prvou je, že v minulosti vznikla obrovská supernova, ktorá odtlačila všetok plyn smerom von, alebo postupom času vzniklo niekoľko supernov, ktoré vytvorili túto bublinu,“ vyjadril sa Shmuel Bialy, z Institute for Theory and Computation.

Na povrchu bubliny sa nachádzajú dva molekulárne oblaky, pomenované Perzeus a Býk. Podľa dostupných informácií ide o oblaky, ktoré mali vzniknúť z jednej supernovy. Podľa slov vedcov sú tieto oblaky dôkazom o tom, že supernovy spúšťajú reťazec udalostí, ktorý v konečnom dôsledku vedie ku vzniku nových hviezd.

3D zobrazenie

Vedcom sa podarilo vytvoriť aj 3D simuláciu vesmírnej dutiny spolu s oblakmi, ktoré ju obklopujú. Simulácia bola vytvorená pomocou údajov, ktoré získali z vesmírneho prieskumu Gaia. Táto mapa je zároveň prvou trojrozmernou simuláciou molekulárnych oblakov. Všetky predchádzajúce obrazy boli zhotovené v 2D.

„Zaujímavé je, že túto dvojicu molekulárnych oblakov sme mali na očiach celé desaťročia, no nikdy sme nevedeli ich pravý tvar, hĺbku, alebo hrúbku. Nevedeli sme ani to, ako ďaleko sa nachádzajú. Teraz už všetko poznáme a to len s 1% neistoty. Aj vďaka tomu sme objavili dutinu, ktorá sa medzi nimi nachádza,“ vysvetľuje Catherine Zucker, ktorá sa na štúdii podieľala.

Mapovanie oblakov vo vesmíre je mimoriadne dôležité. Donedávna sa totiž vedci museli spoliehať len na teórie a počítačové simulácie. Dnes môžu po prvýkrát vidieť reálny 3D model a vyskúšať si, ktoré teórie v jeho prípade fungujú najlepšie.

Zaujímavosťou je aj to, že tento 3D model začína nový trend v tom, ako si môže verejnosť prezerať vesmír. Mapu dutiny a dvoch molekulárnych oblakov si totiž môžete nahrať do smartfónu pomocou QR kódu a prezrieť si ju prakticky kdekoľvek. Ide o nový spôsob zobrazenia, ktorý sa rozhodla implementovať publikácia American Astronomical Society.

Podľa astronómky, Alyssy Goodman ide o dôležitý krok dopredu v tom, ako sa môže narábať s vedeckými dátami. Podľa nej môžu vedecké články v budúcnosti obsahovať nielen audio a video stopy, ale práve takéto 3D simulácie, ktoré pomôžu čitateľom lepšie pochopiť, na čo sa pozerajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre