Astronómovia objavili dráhy, ktoré vytvárajú prepojenú „kozmickú diaľnicu“

Pomôže nám tento nový objav v plánovaní budúcich vesmírnych misií?

Astronómovia objavili neviditeľné štruktúry, ktoré vznikajú vďaka gravitačným interakciám objektov v našej Slnečnej sústave. Tieto štruktúry vytvárajú akúsi „vesmírnu diaľnicu,“ píše portál Science Alert.

Vesmírnym sondám umožnia rýchlejšie cestovanie naprieč vesmírom a mohli by sme ich využiť v prípade prieskumu vesmíru, ale aj komét, či asteroidov. Odhalené boli analýzou pozorovaných, ale aj simulovaných dát. Výskum viedla Nataša Todorović zo Srbska. Všimla si, že tieto vesmírne diaľnice sa skladajú z niekoľkých prepojených oblúkov, ukrývajúcich sa v týchto neviditeľných štruktúrach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Každá planéta vytvára niekoľko vlastných štruktúr, ktoré sa spájajú do vesmírnej diaľnice. Je to prepojená sieť, ktorá dokáže transportovať objekty od Jupitera k Neptúnu v priebehu niekoľkých desaťročí. Za normálnych okolností by im to mohlo trvať niekoľko stoviek miliónov rokov.

Kozmická diaľnica

Tím vedcov tvrdí, že nájsť tieto štruktúry nie je jednoduchá záležitosť. Pomôže však, ak študujú spôsob, akým sa vesmírne objekty v sústave pohybujú – predovšetkým kométy a asteroidy. Existuje niekoľko skupín kamenistých telies, ktoré sa od Slnka nachádzajú v rôznych vzdialenostiach. Existujú kométy z rodiny Jupitera, ktorých obežná dráha nepresahuje obežnú dráhu nášho plynného obra.

Potom tu máme Kentaurov, čo sú skalnaté telesá, nachádzajúce sa medzi Jupiterom a Neptúnom. Posledné sú Transneptúnske objekty, ktoré sa nachádzajú až na samom okraji našej sústavy. Niekedy sa Transneptúnsky objekt priblíži a prejde do kategórie Kentaurov a následne sa pričlení k objektom okolo Jupitera. Vedci predpokladali, že tento prechod môže trvať od 10-tisíc do miliardy rokov. Nový výskum však ukázal, že existuje dráha, ktorá zaberie objektu oveľa menší čas.

Tím analyzoval dáta miliónov obežných dráh v Slnečnej sústav a pomocou nich objavili túto kozmickú diaľnicu. Najviac dráh sa spája s Jupiterom. Nie je to žiadne prekvapenie, Jupiter je totiž po Slnku druhým najmasívnejším objektom sústavy. Vedci však zistili, že podobné štruktúry vytvárajú všetky planéty.

Nový objav by mohol pomôcť lepšie pochopiť pohyb komét a asteroidov vo vnútornej časti sústavy, ale zároveň by sme ho mohli využiť v budúcnosti, pri plánovaní vesmírnych misií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre