SpravodajstvoVeda a výskum

Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

Nádherný chvost, ktorý vidíte sú životne dôležité plyny

Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space.

Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich modrú farbu môžu spravidla nové, mladé hviezdy, ktoré dávajú galaxii jej farbu. Červené galaxie sú považované za mŕtve. V nich už nedochádza k tvorbe nových hviezd.

Lenže čo s galaxiami, ktoré sa nachádzajú niekde medzi? Sú to galaxie, ktoré sa nachádzajú v procese umierania. Astronómovia nemali šancu takéto galaxie pozorovať, až do nedávna. V pondelok (pozn. redakcie: 11.1.) sa objavila štúdia, publikovaná v Nature Astronomy. Táto štúdia popisuje pozorovania galaxie ID2299.

Smrť galaxie

Trvalo 9-miliárd rokov, kým sa svetlo z galaxie dostalo ku nám, no z nášho uhla pohľadu môžeme vidieť galaxiu pár dní pred smrťou. Dôvod však vedcom nie je úplne známy. Galaxia sa považuje za mŕtvu, keď prestane vytvárať nové hviezdy. Hviezdy sa tvoria, keď sa zrútia masívne regióny plynu, ktoré sa nachádzajú vo vnútri galaxie. Galaxia môže vytvárať nové hviezdy, kým sa jej neminú zásoby plynu.

To sa však zriedka deje v realite. Galaxie produkujú nové hviezdy a potom odrazu prestanú. Astronómovia sa domnievali, že za to môžu masívne kozmické vetry, ktoré rozriedia plyn natoľko, že sa už nedokážu vytvoriť nové hviezdy. Tieto vetry mali byť podľa teórie spôsobené samotnou tvorbou hviezd, alebo supermasívnou čiernou dierou.

Pozorovania rádiového teleskopu ALMA však ukázali niečo iné. Výsledky pozorovania ukázali, že ID2299 neprišla o svoj plyn kvôli hviezde, či čiernej diere, ale kvôli galaktickej zrážke. Ukazuje sa, že ID2299 je výsledkom kolízie dvoch galaxií. Táto kolízia prichádza s veľkým množstvom gravitačných interakcií, ktoré vytvoria chvost plynu, tiahnuci sa hlboko do intergalaktického priestoru.

Ukázalo sa, že galaxia prichádza až o polovicu svojho plynu, čo znamená veľké problémy pre tvorbu nových hviezd. Astronómovia ale nepredpokladajú, že by šlo o jediný spôsob, akým môžu hviezdy umrieť. Pozorovania galaxie ID2299 len ukázali ďalšiu možnosť, akou môžu galaxie zaniknúť.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close