Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

Astronómovia narazili na objekt, ktorý pravdepodobne pochádza z inej slnečnej sústavy, ako je ta naša

Astronómovia, ktorí narazili na kométu C/2019 Q4 (Borisov) sa domnievajú, že pochádza z inej slnečnej sústavy.

Prvý, kto uvidel kométu preletujúcu cez oblohu 30. augusta, bol ukrajinský amatérsky astronóm. Ďalšie pozorovania odhalili skutočnosť, že kométa známa ako C/2019 Q4 (Borisov) sa pohybuje príliš rýchlo na to, aby bola priťahovaná gravitáciou Slnka. Znamená to, že prichádza pravdepodobne z prostredia mimo slnečnej sústavy. Na tému upozornil portál futurism.com.

Dôkaz

Astronómovia sa teraz pokúšajú odhadnúť trajektóriu objektu. Pokiaľ zistia, že objekt obieha elipsovito okolo Slnka, budú musieť vyvodiť záver, že objekt je pôvodom zo slnečnej sústavy. Ale ak bude dráha obehu tvaru „kvačky“, potvrdia sa domnienky, že kométa nepochádza z našej slnečnej sústavy.

Olivier Hainaut, astronóm z European Southern Observatory hovorí, že čím viac údajov získavajú o kométe C/2019 Q4 (Borisov), tak tým viac sú si istými, že priletela k nám z inej slnečne sústavy.

Druhý návštevník

Išlo by iba o druhý objekt takého druhu. Prvým bol Oumuamua, asteroid zachytený astronómami v roku 2017. Zatiaľ čo vedci zachytili Oumuamua keď opúšťal slečnú sústavu, kométa je stále na svojej ceste k Slnku. Takto majú astronómovia viac času na jej pozorovanie.

„Máme tu niečo, čo vzniklo v okolí inej hviezdy a cestuje k nám. Našim ďalším cieľom je teraz vyslať sondu do iného hviezdneho systému.“ vyjadril sa astronóm Olivier Hainaut z Európskeho južného observatória pre Business Insider.

 

 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close