Astronómovia majú obavy z Muskovho vysokorýchlostného internetu z vesmíru. Tvrdia, že navždy zmení vzhľad oblohy k horšiemu

vysokorychlostny internet z vesmiru spacex
Zdroj: Twitter (SpaceX)

Ako píše portál BusinessInside.de, prvých 60 satelitov spoločnosti SpaceX bolo vyslaných do obežnej dráhy Zeme. Do roku 2027 bude v obehu celkovo 12 000 satelitov, ktoré by mali zabezpečiť rýchly internet na celom svete. Teraz sa však astronómovia obávajú nepriaznivých následkov pre ľudské chápanie vesmíru.

Satelity sú od Zeme vzdialené 500 až 550 km a na to, aby mohli pokryť internetom celú plochu Zeme, je potrebná celá flotila týchto satelitov. Aj keď je Muskov projekt pre mnohých zaujímavý, astronómovia sú obzvlášť znepokojení. Po počiatočných pozorovaniach sa zistilo, že satelity sa zdajú byť oveľa jasnejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Je to preto, že majú solárny panel, ktorý odráža svetlo Slnka a sú obzvlášť viditeľné v ranných a večerných hodinách a výsledná žiaria jasnejšie ako prirodzené hviezdy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skutočnosť, že satelity sú viditeľné voľným okom, znepokojuje mnohých astronómov. Obávajú sa, že pohľad na oblohu a hviezdy sa môže navždy zmeniť. Niekoľko sto satelitov by úplne zmenilo oblohu. Taktiež fotografie z vesmíru už nie sú nepoškvrnené, pretože na nich satelity zanechávajú svoju značku.

Na teleskopických snímkach s dlhšou dobou expozície by bolo vidieť niekoľko pruhov a najmä pre nové, na svetlo citlivé ďalekohľady, sú satelity problémom.

Musk si za svojím projektom stojí

Elon Musk však svoj projekt aj naďalej háji a tvrdí, že tím Starlink už skúma, ako riešiť tieto otázky, aby projekt nemal žiadny významný vplyv na vedu. Takisto vyzdvihuje, že ponúka riešenie pre viac ako 3,3 miliardy ľudí na svete, ktorí ešte nemajú prístup na internet, čo je pre neho dôležitejšie ako vyjadrené obavy astronómov.

„Pomáhanie miliardám ekonomicky znevýhodnených ľudí je väčším dobrom,“ povedal Musk na Twitteri.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre