SpravodajstvoVesmír

Astronómovia identifikovali nový typ planéty, ktorý by mohol byť potenciálnou kolískou života. Už čoskoro to budú môcť overiť!

Vedci navrhujú vytvoriť novú kategóriu planét. Ide o takzvané „Hyceanské planéty“, ktoré by mohli byť potenciálnou kolískou života.

Život mimo Zeme sme doposiaľ neobjavili, hoci po ňom aktívne pátrame. Väčšinou sa pozeráme po podobných planétach, ako je tá naša. 

Zem je totiž jediný nám známy svet, ktorý podporuje život. Preto astrobiológovia hľadajú exoplanéty podobné tej našej. Veľkosť Zeme, zloženie, atmosféra, ale i teplota a poloha v slnečnej sústave, urobili z našej planéty priateľskú planétu k životu. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hyceanské svety: Ide o kolísku života? Vedci sa domnievajú, že áno

Najnovší výskum publikovaný v časopise The Astrophysical Journal, na ktorý sa odvoláva portál Gizmodo.com, hovorí o novej triede planét. Ide konkrétne o typ planét „Hycean worlds“, teda Hyceanské svety, ktoré by mohli byť rovnako ako Zem, kolískou života. 

Hoci tento typ planét by sme v našej slnečnej sústave hľadali márne, tak aj napriek tomu, v galaxii ich nájdeme v hojnom zastúpení. V zásade ide o planéty, ktoré by mohli byť „deťmi“ Zeme a Neptúnu, ak by mali tieto dve planéty potomstvo. 

Hyceanské planéty sú veľké a veľmi teplé, majú atmosféru naplnenú vodíkom a sú pokryté obrovským oceánom naprieč planétou. Nový výskum polemizuje o tom, že tento typ planét, by mohol byť nielen potenciálne obývateľným, ale mohol by byť kolískou mikrobiálneho života, prípadne domovom o niečo zložitejších foriem života. 

„Tieto objekty sú menšie ako ľadové obry, ale príliš veľké na to, aby mali prevažne skalnaté interiéry ako super-Zeme,“ uvádza sa v štúdii. „Minulé prieskumy interiérov mini-Neptúnov zistili, že v niektorých prípadoch by tlak a teplota pod atmosférou bohatou na vodík boli príliš vysoké na to, aby umožnili obývateľnosť,“ ale „mierne teploty mini-Neptúnov so správnymi vlastnosťami, by mohli umožňovať existenciu života v ich útrobách.“

Nikku Madhusudhuna, jeden z autorov štúdie popísal súbor biologických podpisov, ktoré by mali astronómom dopomôcť pri objavovaní planét tohto typu. 

Nová kategória planét

Vedci preto navrhujú vytvoriť novú triedu potenciálne obývateľných planét, ktoré môžu byť až 2,6-krát väčšie ako Zem s atmosferickými teplotami do približne 200 stupňov Celzia. 

Vedci ďalej hovoria, že hĺbka oceánov, v ktorej by mohol existovať život v hyceanskych svetoch, závisí od konkrétnych povrchových podmienok, domnievajú sa však, že v niektorých prípadoch môže život existovať hlbšie, ako je dno oceánu Zeme. Tento život, keby existoval, by bol pravdepodobne mikrobiálnej povahy, uviedol Madhusudhan ktorý ďalej povedal, že je to „otvorená otázka“, či by sa v tomto exotickom prostredí mohol vyvíjať komplexnejší život. Potenciálnymi prekážkami obývateľnosti by bolo nadmerné UV žiarenie alebo „nedostatok živín potrebných na formovanie alebo udržanie života“, dodal. 

Hyceanské svety sú v Mliečnej ceste veľmi bežné, čo znamená, že obývateľné exoplanéty môžu byť oveľa početnejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Vedci, ktorí prišli s touto štúdiou ďalej hovoria o stopových biologických prvkoch, ktoré by mali astronómovia hľadať pri pozorovaní expolplanét. Ide napríklad o stopové prvky kyslíku, ozónu, metánu, oxidu dusného, ale aj o neobvyklé plyny, ako sú metylchlorid a dimetylsulfid, ktoré nenaznačujú život. 

Vedcom sa podarilo identifikovať 11 potenciálnych planét, ktoré splňujú ich definíciu a mohli by byť potenciálnou kolískou života. Najsľubnejšia z nich je K2-18b. Najfascinovanejšie na ich práci je, že ich téoriu bude možné už čoskoro overiť. Vedci už dnes majú naplánované pozorovanie spomínanej planéty prostredníctvom vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, uviedol Nadhusudhan. Ak by spektroskopické skeny hyceanských svetov poskytli nulové stopy navrhovaných biosignatúr, je to pravdepodobne znak toho, že tieto exoplanéty sú mŕtve, nehostinné svety. Ak by sa však tieto biosignatúry objavili v našich pozorovaniach, to by bol úplne iný príbeh. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close