Astronómov čakalo v jadre hviezdokopy NGC 6397 poriadne prekvapenie

V útrobách hviezdokopy nakoniec našli niečo úplne iné, než hľadali.

Vesmírne úkazy
Zdroj: NASA

V srdci hviezdokopy NGC 6397 sa nachádza niečo, čo astronómov skutočne zaskočilo, píše portál NASA. Namiesto jednej masívnej čiernej diery objavili niekoľko menších.

Hviezdokopa sa od nás nachádza 7 800-svetelných rokov a radí sa medzi najbližšie hviezdokopy. Je stará skoro tak ako vesmír a jej jadro je veľmi husté. Zaujímavosťou je, že astronómovia si spočiatku mysleli, že sa v tejto hviezdokope môže nachádzať čierna diera strednej veľkosti. Ide o akýsi spojovací druh, ktorý by prepojil čierne diery s hmotnosťou hviezdy a supermasívne čierne diery, ktoré majú hmotnosť niekoľkých miliárd hviezd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V hviezdokope sme našli dôkazy o „neviditeľnej hmote,“ ktorá mohla byť vysvetlená prítomnosťou čiernej diery. Prekvapilo nás však, že nešlo o jeden extrémne hustý bod, ale anomália sa rozpínala na niekoľko percent z celkovej veľkosti hviezdokopy,“ hovorí Eduardo Vitral, z Paris Institute of Astrophysics.

Aby sa im neviditeľné objekty podarilo objaviť, tím vedcov použil rýchlosti hviezd v hviezdokope, aby zistili celkovú distribúciu hmoty. Toto pozorovanie zahŕňalo viditeľné hviezdy, tmavšie hviezdy, ale aj čierne diery. Čím viac hmoty sa nachádza v určitom regióne, tým rýchlejšie okolo neho hviezdy cestujú.

Roj čiernych dier

„Naša analýza naznačuje, že obežné dráhy hviezd sú takmer náhodné, namiesto toho aby boli systematicky kruhové, alebo veľmi predĺžené,“ vysvetľuje Gary Mamon.

Následne tím použil teórie hviezdnej evolúcie na to, aby dokázal určiť, že nadbytočná hmota v hviezdokope budú s najväčšou pravdepodobnosťou čierne diery. Potvrdzujú to aj ďalšie teórie, ktoré tvrdia, že v hviezdokopách by sa mohli čierne diery nachádzať. Vedci zároveň tvrdia, že v tomto hustom regióne môže dôjsť ku zlúčeniu niekoľkých čiernych dier a to môže vytvoriť gravitačné vlny. Gravitačné vlny sú narušeniami časopriestoru, ktoré môžeme zachytiť a študovať pomocou nich vesmír okolo nás.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre