Astronómom sa podarilo zachytiť prvú priamu fotografiu hnedého trpaslíka

Fascinujúci objekt obieha okolo hviezdy, podobnej Slnku

hnedé trpaslíky
Zdroj: NOIRLab/NSF/AURA/P

Zachytiť priamy obraz exoplanéty je snom mnohých astronómov, ktorý sa pomaly, ale isto plní. Objavených je viac ako 4-tisíc exoplanét a niektoré z nich sú zaujímavejšími cieľmi, ako iné planéty. Obzvlášť to platí pri takzvaných hnedých trpaslíkoch, píše portál Universe Today.

Hnedé trpaslíky sú zvláštne telesá. Nemajú dostatočnú hmotnosť na to, aby sa z nich stala hviezda, no sú oveľa masívnejšie, než bežné planéty. Astronómom sa nedávno podarilo zachytiť jeden z týchto zvláštnych objektov, pomocou teleskopu Subaru. Ide o teleso, ktoré má hmotnosť 46-násobku Jupitera.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedcov však neprekvapila len hmotnosť tohto objektu. Hlavným bodom záujmu je obežná dráha hnedého trpaslíka. Táto exoplanéta sa nachádza v sústave HD 33632 a obieha okolo hviezdy, ktorá je vo viacerých smeroch podobná nášmu Slnku. Hnedý trpaslík je od hviezdy vzdialený 20 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: Astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka).

Užitočná exoplanéta

Vzdialenosť hnedého trpaslíka od hviezdy a podobnosť hviezdy s našim Slnkom môže astronómom veľa prezradiť o tom, ako podobné sústavy môžu vznikať. Astronómovia zároveň zachytili priamu fotografiu, ktorá im môže pomôcť v prípade zachytenia ďalších exoplanét.

Hnedý trpaslík
Priama fotografia hnedého trpaslíka. Zdroj: W. M. Keck Observatory

Zároveň sa vedci domnievajú, že atmosféra tohto hnedého trpaslíka môže byť zložená z oxidu uhoľnatého a vody. V tom prípade by sa mohol z atmosféry stať užitočný barometer (pozn. redakcie: nástroj na meranie tlaku) a mohli by sme vďaka nemu porovnávať atmosféry iných planét.

Astronómovia môžu zachytiť atmosféry planét najmä vďaka pokrokom v adaptívnej optike a zobrazovacích systémoch v blízkom infračervenom spektre. Teleskop Subaru sa spojil s observatóriom Keck a vďaka ich unikátnym systémom astronómovia dosiahli oveľa detailnejšie zábery, než keby použili len jeden z nástrojov.

Zároveň môžeme čakať viacero podobných spoluprác, ktoré by mohli vyústiť v detailné zábery exoplanét. Astronómovia zároveň dúfajú, že s každým ďalším priamym pozorovaním exoplanéty budú objavy fascinujúcejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre