SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Astronómom sa podarilo vyriešiť takmer 900 ročnú záhadu: Čo vyvolalo zvláštne svetlo na nočnej oblohe?

Nová štúdia sa bližšie pozrela na Parkerovu hviezdu, ktorá môže byť oveľa významnejšia, než sme si mysleli.

V 12. storočí pozorovali čínski a japonskí astronómovia na oblohe nové svetlo, ktoré bolo jasné ako planéta Saturn. Záblesk identifikovali ako supernovu, obrovskú explóziu, ktorá nastáva na konci života masívnych hviezd, píše portál Live Science.

Hoci zaznamenali približnú polohu na oblohe, príčina tejto supernovy ostávala záhadou. Túto záhadu sa dnes podarilo astronómom vyriešiť, 840 rokov po jej objavení. Išlo o kolíziu dvoch extrémne hustých hviezd, ktoré sa zrazili v našej Mliečnej dráhe. Je pravdepodobné, že výsledná kolízia viedla ku vzniku extrémne horúcej hviezdy, ktorú dnes voláme Parkerova hviezda.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem toho vznikla aj hmlovina, expandujúca škrupina plynu a prachu, ktorá nesie označenie Pa 30. Supernova, ktorú mohli Číňania pozorovať sa na oblohe objavila v roku 1181 a ostala viditeľná od augusta do februára toho roku. Zároveň ide o jednu z deviatich supernov, ktoré vznikli v našej galaxii.

Vedci odhalili len pár pozostatkov, ktoré patrili pozorovaným supernovám, no „čínska supernova“ bola jedinou z predchádzajúceho tisícročia, ktorú sa im objaviť nepodarilo, teda až donedávna. Vedci v minulosti tvrdili, že hmlovina 3C 58 by mohla byť pozostatkom záhadnej supernovy, no viaceré pozorovanie ich teóriu vyvracali.

„Až doteraz neexistoval žiadna iná stopa, ktorá by nám ukázala ostatky supernovy z roku 1181,“ vyjadrili sa autori o svojej štúdii.

Hmlovina Pa 30 bola objavená v roku 2013. V štúdii z tohto roku zistili, že hmlovina expanduje rýchlosťou okolo tisíc km/h. Pomocou tejto rýchlosti zistili, že musela vzniknúť niekedy pred tisíc rokmi a pravdepodobne by mohlo ísť o pozostatok čínskej supernovy.

záhadu

Rozlúsknutie dvoch záhad

V pátraní im pomohli aj historické dokumenty. Písomné pramene tvrdia, že sa jasné svetlo na oblohe nachádzalo medzi súhvezdiami Chuanshe a Huagai. V tomto regióne môžeme nájsť aj Parkerovu hviezdu. Parkerova hviezda vznikla, keď sa zrazili dva biele trpaslíky, extrémne husté pozostatky hviezd, ktoré minuli všetko svoje palivo. Takéto zrážky vedú k tmavému a pomerne vzácnemu typu supernovy – Typu Iax.

Supernova Iax mohla byť presne takýmto typom. So všetkými informáciami, ktoré mali vedci k dispozícii usúdili, že Parkerova hviezda a hmlovina Pa30 sú pozostatkami supernovy, ktorá sa objavila v roku 1181 na oblohe.

Zaujímavosťou na tomto prípade je, že ide o jedinú supernovu, o ktorej sa vie, že bola supernovou typu Iax. To astronómom otvára dvere k mnohým ďalším objavom. Teraz môžu začať s detailnými štúdiami ako hviezdy, tak aj hmloviny. Vedci, ktorí sa na štúdii podieľali sú radi, že sa im podarilo vyriešiť dve záhady jednou ranou – jednu historickú záhadu a druhú astronomickú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close