Astronóm NASA hovorí o jednom z najvýznamnejších zistení o vesmíre našej doby. O čo ide?

Jedna z kľúčových špecifikácií Zeme, nie je tak unikátnou, ako sme si dlhé roky mysleli

Ceres
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Vedci v priebehu uplynulých rokov zistili, že unikátnosť Zeme v podobe tekutých oceánov, nie je vo vesmíre takou unikátnosťou, ako sme si doposiaľ mysleli. Píše portál discovermagazine.com.

Planéta Ceres, je pre astronómov stále zaujímavejšou. Dôvodom je, že v priebehu tohto roka astronómovia zistili, že ide vskutku o oceánsky svet. Okrem iného sa astronómom podarilo zistiť, že Pluto má rovnako aktívny podzemný oceán.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tekutá voda je vo vesmíre bežnejšou, ako si myslíme

V súčasnosti pre život ako ho poznáme, je voda kľúčovou zložkou, a preto pri hľadaní mimozemského života, sa častokrát pozeráme po planétach, ktoré disponujú vodou v rôznych skupenstvách. Doteraz sa však zdalo, že tekuté oceány Zeme sú jedinečnými. Posledné roky však odhaľujú, že (pozn. redakcie: podzemné) oceány sú čoraz bežnejšie. Nájsť ich môžeme dokonca aj na mesiacoch planét Jupitera, či Saturnu.

Astronómovia v dôsledku týchto zistení často tvrdia, že naša slnečná sústava je preto vcelku „mokrou“ slnečnou sústavou. Inými slovami, v našej slnečnej sústave sa schováva mnoho miest, ktoré môžu byť potenciálnymi príbytkami pre život. Alan Stern z Juhozápadného výskumného ústavu, ktorý vedie misiu NASA New Horizons hovorí, že ide o jedno z vôbec najvýznamnejších zistení našej generácie o vesmíre. 

„Toto zistenie je jedným z najhlbších objavov planetárnej vedy vo vesmíre,..“

Ceres sa môže pochváliť väčším množstvom vody ako ktorýkoľvek svet vo vnútornej slnečnej sústave s výnimkou našej planéty, teda Zeme. To bol hlavný dôvod, prečo NASA poslala sondu Dawn na Ceres, kde vstúpila na obežnú dráhu v roku 2015. Mnohí však očakávali, že aj keby mala kedysi oceán, akákoľvek tekutina by teraz zamrzla v jeho hustej a ľadovej kôre.

Keď kamery sondy však odhalili množstvo zvláštnych bielych škvŕn, tak tento nález sa ukázal ako kľúč k vysvetleniu histórie planéty. NASA hovorí, že dôkazy naznačujú, že vesmírna skala zasiahla povrch planéty asi pred 20 miliónmi rokov, kde vyrazila dieru do kôry bohatej na ľad. Náraz narazil do hlbšej nádrže so slanou vodou. Výsledkom bolo, že ľadové chemikálie prešli zlomeninami v ľade z podpovrchového oceánu, ktorý pripomína utahské Veľké soľné jazero. Zaujímavosťou je, že na trpasličej planéte Ceres sa nachádza viac vody, než je pitnej vody na Zemi.

„Ceres je oveľa bližšie a je oveľa jednoduchšie sa k nemu dostať ako k týmto mesiacom vo vonkajšej slnečnej sústave,“ povedala pre Discover Carol Raymondová, hlavná výskumníčka misie NASA Dawn, ktorá ďalej dodala: „Je to veľmi lákavý cieľ.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre