SpravodajstvoVeda a výskum

Astronaut NASA zverejnil nádherné fotografie zachytávajúce zatmenie Slnka z vesmíru

Fotografie publikoval Chris Cassidy, americký astronaut, ktorý ich zachytil počas preletu nad Čínou

Pred pár dňami mohla vcelku veľká časť našej populácie sledovať na oblohe malé divadlo. Konkrétne ide o zatmenia Slnka, ktoré bolo spôsobené tým, že Mesiac prechádzal medzi Zemou a Slnkom, čím zakryl náš výhľad na našu hviezdu. Nejde pritom o tak častý jav, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Počas života ho môžeme vidieť len párkrát.

Unikátne fotografie

Ako však vyzerá takéto zatmenie Slnka z vesmíru pri pohľade na našu Zem? Ak ste si niekedy položili túto otázku, tak práve ste na ňu našli odpoveď. Chris Cassidy nám sprostredkoval zábery, ktoré sa tak často nevidia a pravdepodobne mnohí z nás ich na živo ani nikdy neuvidia.

Ako môžete vidieť, tak fotografie nižšie zachytávajú obrovský tieň, ktorý vytvoril Mesiac po tom, ako prechádzal medzi Zemou a Slnkom. Fotografie nižšie boli vytvorené počas preletu nad Čínou, píše Chris Cassidy.

Posledné zatmenie Slnka sa odohralo 21. júla 2020 a bolo ho možné sledovať z Afriky, z časti južnej Európy, severnej Austrálie a z veľkej časti Ázie. Najbližšie zatmenie Slnka, ktoré bude viditeľné z územia väčšej časti Európy sa odohrá 12. augusta 2026. Len pre zaujímavosť, posledné plné zatmenie Slnka z územia Európy sme mohli sledovať 29. marca 2006.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close