Astrofyzici odhaľujú nový model heliosféry, v ktorej všetci žijeme

Modely ochranného obalu Slnečnej sústavy sa viackrát drasticky menili

heliosfera
Zdroj: Youtube (NASA Video)

Každá jedna planéta v Slnečnej sústave, vrátane tej našej, je zahalená v „bubline“ solárneho vetra, ktorý z našej hviezdy vystreľuje nadzvukovými rýchlosťami. Častice, tvoriace vietor, vytvoria aj neviditeľné magnetické pole, ktoré nás chráni pred vonkajším vesmírom. Celé desaťročia vedci študovali tento systém radiácie a magnetizmu, ktorý a inak nazýva aj heliosféra, mapujúc jej hranice.

V snahe zistiť, ako toto pole vyzerá vytvorili experti z niekoľkých univerzít model, ktorý je spojením viacerých našich teórií. Dlhé roky boli totižto vedci presvedčení, že heliosféra vyzerala trochu ako kométa, s oblým nosom a chvostom na konci. Toto je tvar, ktorý sa obyčajne vyskytuje v učebniciach a vedeckých článkoch, no v posledných rokoch sa objavili dva ďalšie tvary, ktoré sú oveľa pravdepodobnejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Heliosféra
Zdroj: NASA

Netradičné tvary

V roku 2015 nám dáta zo sondy Voyager 1 naznačili, že možno existujú dva chvosty a helosféra vyzerá trochu ako croissant. Dva roky na to nám dáta zo sondy Cassini napovedali, že teória s dvoma chvostami nie je až tak pravdepodobná a heliosféra má tvar obrej lopty.

„Ide o drastickú zmenu, ktorá sa vo vedeckých kruhoch netoleruje tak ľahko. Celá komunita bola presvedčená takmer 55 rokov, že heliosféra má chvost ako kométa,“ tvrdí Tom Krimings, ktorý viedol experimenty v oboch misiách.

Teraz budú musieť vedci svoje modely a teórie prehodnotiť ešte raz, pretože ak najnovšie metódy neklamú, tvar našej heliosféry by mohol byť spojením oboch predchádzajúcich teórií. Znamená to, že naše magnetické pole má tvar sfúknutej volejbalovej lopty a zvláštneho croissantu, záleži na tom, ako a kde určíte jej hranice.

Heliosféra
Zdroj: sciencealert.com, nature.com

Podľa všetkého sa heliosféra nachádza dvakrát tak ďaleko, ako je Pluto od Slnka. Dáta zo sondy New Horizons, ktorá sa momentálne nachádza niekde za Plutom, ukázali vedcom, ako tieto dva tvary heliosféry odlíšiť. Vedci totiž rozoznávajú dva druhy častíc. Nabité častice zo solárneho vetra a neutrálne častice, poletujúce vesmírom.

Vedci však potrebujú omnoho viac informácií. Zatiaľ jediné sondy, ktoré sa dostali až za hranicu heliosféry sú dve sondy Voyager, ktoré odštartovali zo Zeme pred 40 rokmi.

Zdroj: nature.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre