Astrofyzici objavili nový región v našej galaxii, preplnený vesmírnymi unikátmi

Nachádzajú sa tam najvzácnejšie hviezdy v našej galaxii.

Biele trpaslíky
Zdroj: pixabay.com

Len nedávno sa astrofyzikom podarilo objaviť nový región v našej galaxii, Mliečnej dráhe, preplnený horúcimi, modrými hviezdami, ktoré čochvíľa explodujú, píše portál Science Alert.

Vedcom sa tento objav podaril pomocou teleskopu Gaia, ktorého úlohou je vytvoriť najdetailnejšiu mapu našej galaxie. Teleskop sa práve zameriaval na jedno zo špirálovitých ramien galaxie.  Nový región sa nachádza medzi ramenom Oriona, kde sa nachádza naša Slnečná sústava a súhvezdím Perzeus. Vedci tento nový región pomenovali Cefeova ostroha.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je to pás, nachádzajúci sa medzi dvoma špirálovitými ramenami, plný obrovských hviezd, trikrát väčších ako Slnko. Tieto hviezdy majú modrú farbu, kvôli obrovskej teplote ich povrchu. Astronómovia takéto hviezdy nazývajú OB hviezdy, kvôli modrým vlnovým dĺžkam svetla, ktoré vyžarujú. Považujú sa za najvzácnejšie, najhorúcejšie a najkratšie žijúce hviezdy v celej galaxii.

Tieto hviezdy sú až šesťkrát horúcejšie ako Slnko, čiže môžu dosahovať teplotu až 33-tisíc °C. Svoj život ukončia v enormnej explózii, ktorá sa nazýva supernova a tlaková vlna následne rozseje dôležité prvky pre život naprieč galaxiou.

Unikátne hviezdy

„OB hviezdy sú veľmi vzácne. V galaxii, kde sa nachádza 400-miliárd hviezd ich nebude viac ako 200-tisíc,“ vyjadril sa spoluautor štúdie Michelangelo Pantaleoni González, výskumník z Spanish Astrobiology Center.

OB hviezdy vytvárajú veľa ťažkých prvkov, ktoré sú dôležité pre celú galaxiu. Kvôli prvkom, ktoré vyšli z týchto hviezd, bolo chemické zloženie Zeme dosť pestré na to, aby tu mohol vzniknúť život. Vedci zároveň tvrdia, že keď sa im podarí objaviť tieto hviezdy, objavili jeden z najživších regiónov v galaxii. Zaujímavosťou je, že hviezdy objavili v regióne, ktorý sa bral za prázdny.

Pozorovaním zároveň vedci potvrdili, že hviezdy sú naozaj súčasťou našej Mliečnej dráhy, pretože sa pohybujú súvisle v jednom smere. Zaujímavejšie je ale to, že hviezdy sa nachádzali kúsok vyššie, ako je rovina galaktického disku, čo môže priniesť vedcom ďalšie stopy o minulosti našej galaxie.

„Mohlo by to nasvedčovať o divokej minulosti našej galaxie. Takéto stopy väčšinou poukazujú na kolíziu s inými galaxiami v minulosti,“ vyjadril sa Pantaleoni González.

Ďalším krokom pre vedcov bude nájsť ďalšie hviezdy typu OB a vytvoriť oveľa detailnejšiu mapu. Dúfajú, že im nové objavy umožnia viac nazrieť do minulosti našej galaxie a odhaliť jej štruktúry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre