SpravodajstvoVeda a výskum

Asteroid 2020 SW preletí dnes v noci v tesnej blízkosti Zeme. Tu môžete sledovať jeho prelet popri nás naživo!

Už o polnoci budete môcť vidieť asteroid 2020 SW

Tento štvrtok, 24. septembra, by mal popri Zemi preletieť asteroid, a to nebezpečne blízko. Dostať by sa mal bližšie, než je obežná dráha Mesiaca.

Napriek tomu sa nemáme čoho báť, tvrdí Centrum pre štúdiu blízkych kozmických objektov (pozn. redakcie: Center for Near Earth Object Studies – CNEOS). Neočakáva sa, že by sa objekt s názvom 2020 SW zrazil so Zemou, avšak vzdialený bude od nás len 27-tisíc km. Pre porovnanie, Mesiac je od nás vzdialený 384-tisíc km. Píše  o tom portál Science Alert.

Asteroid
Zdroj: NASA/JPL

Asteroid sa dostane ešte bližšie, než sú televízne, či meteorologické satelity, ktoré obiehajú zem vo výške viac ako 35-tisíc km. Vedci ešte budú musieť určiť presnú veľkosť asteroidu. Ten by mal byť malý, s dĺžkou od 4 do 9 metrov. Asteroid 2020 SW bol objavený len minulý týždeň, presnejšie 18. septembra. Objavil ho Mount Lemmon Survey v Arizone a svoj objav zverejnili hneď nasledujúci deň. Objav nového asteroidu však nie je ničím nezvyčajným, tento september bolo objavených až 244 objektov blízko našej planéty.

Predpokladá sa, že asteroid pri prelete popri Zemi zmení svoj kurz. Spôsobené je to gravitačnou silou našej planéty a tým, že je asteroid celkom malý. Vedci z Jet Propulsion Laboratory predpokladajú, že nás 2020 SW navštívi opäť, no až 3. júna 2029. Zároveň vedci zistili, že sa asteroid pohybuje rýchlosťou až 7.7 km/s, relatívne k Zemi. Asteroid by sa mal postupne rozjasňovať, avšak stále nebude dostatočne jasný na to, aby ste ho mohli pozorovať voľným okom.

Kedy je asteroid letiaci v blízkosti Zeme označený ako nebezpečný?

Ak by ste predsa len chceli vidieť asteroid 2020 SW v celej jeho kráse, Projekt The Virtual Telescope spustí živé vysielanie, ktoré sa začne už túto polnoc (pozn. redakcie: ide o YouTube video vyššie). Ak vás zaujíma, na základe čoho sa určuje nebezpečenstvo asteroidov, tak vám dávame do pozornosti článok, ktorý sme nedávno pripravili.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close