SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Asimove zákony robotiky už vraj nie sú aktuálnymi. Myslí si to profesor, ktorý ich navrhuje takto upraviť

Profesor Frank Pasquale navrhuje, aby sa zákony robotiky rozšírili o 4 nové zákony

Isaac Asimov ešte v roku 1942 prišiel s 3 zákonmi robotiky, ktoré sa stali akousi „mantrou“ robotizácie. Ide o zákony, ktoré hovoria pravidlách, ktoré by roboty nemali nikdy porušiť.

  1. Robot nesmie ublížiť človeku, ani nečinnosťou pripustiť, aby človek utrpel hocakú škodu.
  2. Robot musí poslúchať rozkazy, ktoré mu dá človek, okrem tých, ktoré sú v rozpore s prvým zákonom.
  3. Robot musí chrániť vlastnú existenciu do tej miery, kým sa táto ochrana nedostane do rozporu s prvým alebo druhým zákonom.

„Zákony sú už neaktuálnymi, treba ich doplniť o nové“

Hoci ubehlo približne 80 rokov od doby, kedy boli vytvorené, tak aj napriek tomu ich mnohí považujú za aktuálne do dnešných dní. Nemyslí si to však profesor Frank Pasquale, ktorý v knihe Defending Human Expertise in the Age of AI hovorí, že by mali byť aktualizovanými. Konkrétne hovorí o tom, že by mali byť tieto 3 zákony doplnené o ďalšie 4 nové zákony. Ide konkrétne o zákony nižšie. Na tému upozorňuje portál futurism.com.

  1. Digitálne technológie by mali „dopĺňať profesionálov, nie ich nahrádzať“.
  2. A.I. a robotické systémy „by nemali napodobňovať ľudstvo“.
  3. A.I. by malo zabrániť zintenzívneniu „pretekov v zbrojení sa s nulovým súčtom“
  4. Robotické a A.I. systémy je potrebné prinútiť, aby „uvádzali totožnosť ich tvorcov, kontrolórov a vlastníkov.“

Pasquale ďalej vysvetľuje, že tieto nové zákony sa nesústreďujú ani tak na samotných robotov, či chytré algoritmy, ale na ľudí, ktorí ich vyvíjajú. Dôvodom je, že títo ľudia majú vo svojich rukách moc, ktorou môžu ovplyvňovať životy iných ľudí.

„Myslím si, že veľkým snom mnohých ľudí venujúcich sa AI je pravdepodobne nechať AI prevziať prácu lekára, zdravotnej sestry, novinára, učiteľa atď.,“ Povedal Pasquale, ktorý ďalej dodal: „Moja predstava je, že to skutočne nie je cieľ, za ktorým by sme mali ísť, že?“ Pasquale ďalej dodáva: „Pre mňa je správnou úlohou mnohých týchto technológií, aby doplnili a podporovali profesionálov, nie ich nahrádzali,“ dodal.

Nižšie vo videu si môžete pozrieť Sophiu, najznámejšieho huamnoida, ktorý mimochodom získal štátne občianstvo v Saudskej Arábii.

Čo si myslíte vy, mali by byť 3 zákony robotiky aktualizovanými?

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close