ARM bude dodávať vybrané procesory pre Huawei aj napriek sankciám

ARM oznamuje, že bude dodávať vybrané čipsety procesorov pre spoločnosť Huawei aj napriek sankciám zo strany USA.

Donald Trump Huawei
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore) (CC BY-SA 2.0)

Konflikt medzi americkou vládou a  spoločnosťou Huawei, ktorý sa tiahne už viac ako pol roka stále nemá riešenie.

V  tomto konflikte za kratší koniec ťahá spoločnosť Huawei, ktorá sa vo svojej podstate stala rukojemníkom americkej vlády. V skratke, americká vláda vyjadrila názor, že Huawei môže vykonávať špionáž na amerických používateľoch telefónov tohto čínskeho výrobcu bez toho, aby predložila o tom relevantné dôkazy. Neskôr zaradila americká vláda spoločnosť Huawei na takzvaný „entity list, teda zoznam spoločností, s  ktorými majú americké firmy obmedzené možnosti spolupráce. Spoločnosť Huawei zároveň dostala špeciálnu licenciu, ktorá umožňovala pokračovať v určitých obchodných operáciách s americkými spoločnosťami aj naďalej. Po Summite G20 to vyzeralo tak, že Huawei a USA našli spoločnú reč, americký prezident však nakoniec otočil kartu a   pozastavil uvoľňovanie ďalších licencií. V súčasností dokonca vyšli na povrch informácie, ktoré hovorili o  tom, že americká vláda chce podporiť finančnými injekciami konkurenciu Huawei.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedným z  hlavných odporcov sankcií voči spoločnosti Huawei bol aj generálny riaditeľ spoločnosti ARM – Hermann Hauser, ktorý sa ku sankciám vyjadril, že z  krátkodobého hľadiska poškodia Huawei, ale z dlhodobého poškodia všetkých, vrátane spoločností ARM, Google a ďalších. Ako hlavný dôvod uviedol, že USA týmto krokom vnáša do radov odberateľov služieb z USA neistotu, ktorá ich prinúti uvažovať aj o alternatívnych dodávateľoch tovarov a služieb. Nehovor viac o tom, že mnoho produktov, ktoré sú odoberané z USA je možno nahradiť výrobcami z iných regiónov sveta.

ARM oznamuje, že  obnovuje dodávky pre Huawei

Spoločnosť ARM dnes ohlásila, že sa rozhodla pokračovať v  dodávke vybraných čipov pre Huawei. Odôvodňuje to tým, že ich právny tím dospel k záveru, že čipy s  architektúrou v8 a v9 nie sú pôvodom z USA. Inými slovami, ich dodávkou nebude porušovať nariadenie USA, ktoré zakazuje americkým firmám poskytovať tovary či služby vyvinuté v  Amerike spoločnosti Huawei.

„ARM môže poskytnúť podporu HiSilicon pre architektúru ARM v8-A, ako aj pre ďalšiu generáciu tejto architektúry. Po komplexnom preskúmaní obidvoch architektúr, bol ich pôvod určený ako zo Spojeného kráľovstva…“

Napriek tomuto kroku zo strany ARM, spoločnosť Huawei aj naďalej zostáva zaradená na zozname spoločností, s  ktorými majú americké spoločnosti obmedzené možnosti obchodovania.

Súčasná (obmedzená) licencia pre Huawei už čoskoro končí

V  súčasností má spoločnosť udelenú licenciu zo strany USA do 19. novembra, ktorá umožňuje spoločnosti v obmedzenom režime aj naďalej obchodovať s americkými spoločnosťami. Netýka sa to však nových produktov. To bol aj jeden z dôvodov, prečo smartfón Mate 30 bol oficiálne predstavený bez služieb spoločnosti Google. Americká vláda vyhlásila, že licenciu im predlžuje z dôvodu, aby používatelia ich služieb mali dostatok času na prechod ku konkurencií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre