AppleSpravodajstvo

Apple zaplatí milióny $ ako odškodné, za úpravu výkonu starších iPhone zariadení

Škandál so znižovaním výkonu iPhone zariadení z roku 2017 sa schyľuje k urovnaniu. Applé zaplatí 25$ za každé zariadenia, ktoré bolo „poškodené“.

Koncom roka 2017 sa prevalila veľká aféra spoločnosti Apple, ktorá bola spojená so softvérovou úpravou vybraných modelov  iPhone smartfónov. Tá spočívala v znížení frekvencie výkonu procesoru s cieľom, aby sa zvýšila výdrž batérie. Toto správanie sa samozrejme nepáčilo mnohým používateľom, a na konci dňa vyústilo do súdneho sporu.

Portál 9to5mac.com prišiel so správami, v ktorých píše, že sa schyľuje k urovnaniu tohto súdneho sporu. Spoločnosť Apple mala koncom minulého týždňa súhlasiť s predbežným rozhodnutím súdu. Hoci spoločnosť odmietla, že sa previnila, tak sa chce vyhnúť zdĺhavému súdnemu konaniu vrátane nákladov na súdny spor. Apple zaplatí za každé takto postihnuté zariadenie 25$. Dohodu musí odobriť ešte súd.

Žaloba sa týkala majiteľov smartfónov iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, resp. iPhone SE, ktorí používali verziu operačného systému iOS 10.2.1.

„Základom žaloby je to, že zmeny politiky zavedené v tejto verzii pre iOS viedli zákazníkov k presvedčeniu, že ich telefóny boli na konci svojho života, v dôsledku čoho boli nepriamo nútení ku kúpe nových batérií alebo nových telefónov.“

Spoločnosť Apple uviedla, že bola nútená k „škrtom“ vo funkciách z dôvodu, aby sa predišlo neočakávaným výpadkom, pretože sa ukázalo, že staršie batérie iPhone zariadení nedokázali udržať špičkový výkon. Spoločnosť Apple tieto zmeny zaviedla vo verzii iOS 10.2.1. bez toho, aby o tom informovala používateľov smartfónov.

V dôsledku prevalenie týchto zmien, sa musela spoločnosť vo viacerých regiónoch sveta verejne ospravedlniť svojim zákazníkom a zároveň zaviedla program výmeny batérií, ktorý stál 29$. Zároveň bola predstavená nová sekcia nastavení batérie v rámci iOS, ktorá ukazovala aktuálny stav zdravia batérie. Okrem toho, používatelia spomínaných modelov dostali funkciu, pomocou ktorej mohli prepínať medzi bežným režimom a režimom so zníženým výkonom.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Dohoda iPhone Odškodné pokuta Sankcia

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close