AppleBezpečnosťSpravodajstvo

Apple v Európe musí čeliť obvineniam aktivistov. Spoločnosť má sledovať aktivitu používateľov bez ich vedomia

Apple sleduje používateľov bez toho, aby bolo o tom informovaní, tvrdia aktivisti zo skupiny Noyb

Európski aktivisti, ktorí pôsobia v rámci zoskupenia Noyb podali na európske súdy žalobu namierenú voči spoločnosti Apple. Dôvodom je sledovanie používateľov pomocou systému „IDFA“.

IDFA je časť kódu, ktorý automaticky vygeneruje v každom iPhone smartfóne krátke ID používateľa pre zadávateľov reklamy. Ide o krátky textový súbor, ktorý slúži na sledovanie aktivity používateľa. 

Apple a partneri spoločnosti majú sledovať používateľov bez ich vedomia

Noyb píše, že Apple sleduje používateľov bez toho, aby o tom boli informovaní, resp. aby udelili spoločnosti za týmto účelom súhlas, čo je v rozpore s európskou legislatívou. Po vytvorení IDFA môže následne spoločnosť vrátane tretích strán, akými sú napríklad poskytovatelia aplikácií a inzerenti, pristupovať ku dátam, ktoré sú touto cestou zbierané. Aktivisti píšu, že takéto sledovanie je prísne regulované „zákonom o cookies“ a vyžaduje si informovaný a jednoznačný súhlas používateľa.

„Právne predpisy EÚ chránia naše zariadenia pred externým sledovaním. Sledovanie je povolené, iba ak s ním používatelia výslovne súhlasia. Toto veľmi jednoduché pravidlo platí bez ohľadu na použitú technológiu sledovania. Spoločnosť Apple síce zaviedla vo svojom prehliadači funkcie blokovania súborov cookie, ale do svojich kódov umiestňuje podobné kódy. Ide o zjavné porušenie právnych predpisov EÚ o ochrane súkromia. “ – Stefano Rossetti, právnik na ochranu súkromia Noyb.

Aktivisti ďalej uvádzajú, že hoci spoločnosť nedávno ohlásila plány na zmenu IDFA, tak tieto zmeny sú týkajú len tretích strán, nie však samotnej spoločnosti. V praxi to znamená, že aj naďalej bude dochádzať k porušovaniu práv spotrebiteľov.

„Sme presvedčení, že spoločnosť Apple porušila zákon pred, teraz i po týchto zmenách. Našimi sťažnosťami chceme presadiť jednoduchý princíp: sledovače sú nezákonné, pokiaľ k tomu používateľ neudelí svoj súhlas. IDFA by malo byť nielen obmedzené, ale aj natrvalo odstránené. Smartfóny sú pre väčšinu ľudí najdôvernejším zariadením a v predvolenom nastavení musia byť nastavené bez sledovacích kódov. “ hovorí Stefano Rossetti.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close