Apple sú už dnes rezervoval výrobné linky TSMC za účelom výroby procesorov novej generácie

Apple si mal zarezervovať výrobné kapacity u TSMC za účelom výroby 3nm procesorov

iPhone Apple
Zdroj: flickr.com

Spoločnosť Apple bola prvou, ktorá priniesla na trh 5nm procesory. Konkrétne sa tak udialo počas predstavenia nových mobilných zariadení z produktovej rady iPhone 12. Apple spolu s nimi uviedol na trh aj procesory A14 Bionic. Neskôr spoločnosť predstavila procesor M1 vyrobený rovnakým 5nm procesom, ktorý si našiel uplatnenie v notebookoch. Najnovšie zahraničné zdroje na čele s wccftech.com píšu, že Apple si mal zabezpečiť výrobné kapacity spoločnosti TSMC za účelom výroby procesorov novej generácie.

Opäť skokový rast výkonu. Apple si rezervoval výrobné kapacity TSMC

Vráťme sa však ešte do minulosti. Apple si v uplynulom období zarezervoval 80% výrobnej kapacity TSMC za účelom výroby 5nm procesorov v priebehu nasledujúceho roku. Najnovšie správy hovoria, že kalifornská spoločnosť išla o krok vpred pred konkurenciou a zabezpečila si objednávky aj pre 3nm čipy. Je však pravdepodobné, že nové čipy pre iPhone, Mac a iPad zariadenia dorazia najskôr v roku 2022.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Publikované správy zatiaľ nehovoria o presných objednávkach, ale vzhľadom na objem investovaných nákladov TSMC do vývoja technológie, tak objednávku môžeme odhadovať v miliónoch vyrobených procesorov mesačne. Druhým dychom treba dodať, že finálne odhady návratnosti investície do vývoja tejto technológie, sa odhadujú niekde na úrovni okolo 300-miliónov vyrobených a predaných procesorov. 

Zároveň sa očakáva, že nová generácia procesorov by mohla priniesť úsporu energie niekde na úrovni od 20% do 25%. Publikované správy ďalej hovoria, že najväčší konkurent TSMC vo výrobe čipov, spoločnosť Samsung, robí rovnako skok priamo z 5nm procesorov na 3nm procesory.

Budúci rok sa Apple A15 Bionic pravdepodobne bude vyrábať na architektúre TS5C N5P, ktorá ponúkne malé zlepšenie vo výkone a zvýšenie efektívnosti oproti 5nm uzlu súčasnej generácie použitej pri výrobe kremíka A14 Bionic M1.

Čo je to výrobný proces (nm) a kde má svoje limity?

Výrobný proces (nm / nanometer) hovorí o hustote usporiadania tranzistorov na ploche procesora. Vďaka hustejšiemu usporiadaniu procesorov je možné dosiahnuť energeticky väčšiu efektívnosť a zároveň aj vyšší výkon vzhľadom na to, že na rovnakú plochu sa zmestí viac tranzistorov. Podľa Moorovho zákona, ak nezmeníme technológie, akým sú vyrábané procesory, tak na výkonnostný strop narazíme okolo roku 2025. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre