Apple

Apple si tento rok môže od Googlu vyžiadať až 9 miliárd dolárov za použitie vyhľadávača Google v iOS

Apple si vďaka svojmu obrovskému podielu na trhu so smartfónmi môže dovoliť naozaj veľa a najnovšie správy sú toho vynikajúcim príkladom. V primárnom prehliadači operačného systému iOS – Safari, sa už dlhé roky využíva vyhľadávač Google. Samozrejme, nebol by to Apple, keby si za využitie vyhľadávača Google nevypýtal nemalú sumičku. Tá sa tento rok môže vyšvihnúť do astronomickej výšky. 

Suma sa môže tento rok vyšplhať až na trojnásobok

Spoločnosť Apple s Googlom spolupracuje už niekoľko rokov. Prvá zmluva ohľadom vyhľadávača Google bola podpísaná v roku 2014, kedy si Apple za použitie vyhľadávača Google vypýtal 1 miliardu dolárov. Minulý rok sa táto suma vyšplhala na 3 miliardy dolárov, čo je už naozaj pekná sumička na konte spoločnosti Apple. Najnovšie posudky analytikov ale naznačujú, že sa poplatok môže zdvihnúť až na trojnásobok. Podľa analytika spoločnosti Goldman Sachs, Roda Halla, bude spoločnosť Apple požadovať vyplatenie zmluvného poplatku až vo výške 9 miliárd dolárov. V roku 2019 by sa mala táto suma vyšplhať ešte o čosi vyššie, zhruba na 12 miliárd dolárov. 

Za nárastom ceny nie je len „roztopaš“ spoločnosti Apple

Spoločnosti Apple by sme určite krivdili, ak by sme tvrdili, že za nárast cien môže iba potreba väčšieho zisku. Hlavným dôvodom je odstúpenie zmluvy s Microsoftom, ktorý v minulom roku poskytoval vyhľadávanie pre digitálnu asistentku Siri a Spotlight. Ďalším vysvetlením náhleho zvýšenia cien je zrejme aj to, že nepoznáme presné sumy, ktoré si spoločnosť Apple vypýtala od Microsoftu, poprípade od Googlu v rokoch 2015-16.

Spoločnosti Google nárast cien zrejme prekážať nebude

Náhle zvýšenie cien v centrále spoločnosti Google zrejme nikoho nepoteší, no treba si uvedomiť, že spoločnosť Apple a práve vyhľadávač Google v Apple produktoch, je jedným z najväčších kanálov pre získavanie návštevnosti. Vysoké poplatky spoločnosť Google takmer určite odklepne, keďže niekoľko miliónová strata v návštevnosti by ju určite zabolela oveľa viac, ako zaplatenie tak „malej“ sumičky.

Tip pre vás  Veľká štúdia ukázala, ktorí výrobcovia smartfónov majú najmenej kazové zariadenia. Toto sú tí 3 NAJ výrobcovia. Máte aj Vy od nich smartfón?

Zdroj: neowin.net

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy
Close
Close