AppleSpravodajstvo

Apple si môže (zatiaľ) vydýchnuť. Vyhral súdny spor proti EÚ. Ušetrí miliardy $

Apple vyhral súdny spor, v ktorom bol obvinený, že zneužíva daňový systém Írska

Posledné týždne mohli byť pre spoločnosť Apple vcelku nešťastnými. Len pár dní dozadu vyplávalo na povrch, že spoločnosti Samsung pravdepodobne uhradila takmer 1-miliardu dolárov za nedodržanie objemu objednávok v spojitosti s displejmi pre ich zariadenia. Okrem iného mu hrozili aj sankcie zo strany Európskej únie, ktoré sa však nenaplnili. Najnovšie zahraničný portál techspot.com upozorňuje, že Apple vyhral súdny spor, kde mu hrozila sankcia vo výške  15-miliárd $.

15 miliárd $ nie je málo ani pre Apple

Spoločnosť Apple vyhrala spor, v rámci ktorého sa odvolala voči daňovému výmeru vo výške približne 15 miliárd $, ktorý mala spoločnosť doplatiť Írsku.

Európska únia sa v roku 2014 začala zaoberať írskym daňovým systémom a zistila, že technologickí giganti vrátane spoločnosti Apple ho pravdepodobne zneužívali, aby platili nižšie sadzby dane, a zároveň, aby získali rôzne daňové úľavy a výhody, ktoré v mnohých krajinách nie sú dostupnými. Apple mal v roku 2003 platil dane vo výške 1%, ktoré však postupne klesali do roku 2014 na úroveň 0,005%.

Európska komisia v roku 2016 tvrdila, že spoločnosť Apple uzavrela s írskymi orgánmi nezákonnú daňovú dohodu, na základe ktorej odvádzali mimoriadne nízke daňové sadzby. Všeobecný súd však v polovici týždňa uviedol, že Európska komisia nepreukázala dostatočne, že by existovala v prospech spoločnosti Apple nejaká výhoda.

„Komisii sa nepodarilo dostatočne právne preukázať, že na účely článku 107 ods. 1 ZFEÚ (zákon proti štátnym dotáciám narúšajúcim hospodársku súťaž, ktorý narúša konkurencieschopnosť vnútorného trhu Európskej únie) existovala výhoda,“ povedal súd.

Ešte však nemá vyhrané

Hoci Apple si môže aktuálne vydýchnuť, tak ešte nemá vcelku vyhrané. Dôvodom je, že Európska únia sa môže ešte odvolať. Margrethe Vestagerová uviedla:

„Dnešný rozsudok Všeobecného súdu zrušuje rozhodnutie Komisie z augusta 2016, podľa ktorého Írsko poskytlo spoločnosti Apple nezákonnú štátnu pomoc prostredníctvom selektívnych daňových úľav. Starostlivo si preštudujeme rozsudok a zamyslíme sa nad ďalšími možnými krokmi, “uviedla Vestagerová, ktorá je európskym komisárom pre hospodársku súťaž.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close