Apple robí čistky v App Store. Čínski používatelia hovoria, že radšej prejdú na Android, ak stratia aplikáciu WeChat

Apple začal s čistkami v čínskom App Store. Údajne malo byť odstránených viac ako 47-tisíc aplikácií a hier

Apple_logo_spolocnost
Zdroj: unsplash.com (zhang kaiyv)

Spoločnosť Apple je v posledných dňoch v merku pozornosti viacerých médií ako aj používateľov iPhone zariadení. Dôvodom je vymazanie populárnej hry Fortnite z obchodu App Store. Pre objektívnosť však treba povedať, že hra nebola vymazaná „len tak“. Za týmto krokom stálo porušenie pravidiel vývojára, ktorý chcel v prípade platieb obísť Apple. Konkrétne ponúkol hráčom možnosť priamej platby, čo je v rozpore s pravidlami obchodu. K tomuto kroku sa prevádzkovateľ hry uchýlil z dôvodu, že 30% poplatok z každej platby sa im zdá ako privysoká „daň“. Spoločnosť ďalej dodala, že Apple využívanie svoje monopolného postavenia v spojitosti s iOS platformou (pozn. redakcie: Apple nedovoľuje inštaláciu aplikácií z iných obchodov ako je App Store), kde ak chce vývojár fungovať, tak jednoducho musí akceptovať podmienky.

Začala veľká čistka aplikácií

Začiatkom minulého mesiaca spoločnosť Apple oznámila, že bude vyžadovať dodržiavania čínskej legislatívy, ktorá sa dlhodobo obchádzala. Konkrétne išlo o problematiku licencovaní čínskych aplikácií a hier s funkciou in-app nákupov (teda nákupov v rozhraní aplikácie) v obchodoch s aplikáciami a hrami. Tieto pravidla sa však v praxi dlho nedodržiavali. Jedným z dôvodov boli aj pomalé reakčné časy miestnych orgánov v procese licencovania aplikácií a hier. Od roku 2010 podľa dostupných informácií, bolo v Číne takto licencovaných len niekoľko desiatok tisíc aplikácií (konkrétne sa spomína ~42-tisíc aplikácií).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

K dodržovaniu tohto pravidla mala spoločnosť údajne pristúpiť po nátlaku miestnych orgánov, ktoré si „začali všímať“ nedodržiavanie legislatívy. Hoci oficiálny dôvod vynucovania tohto pravidla nie je oficiálne známym, tak ho môžeme minimálne tušiť – ekonomický konflikt medzi USA a Čínou (USA na oplátku už viac ako rok hádže polená pod kolená spoločnosti Huawei).

Portál techspot.com prišiel so správami, v ktorých píše, že v dôsledku povinnosti dodržiavania tohto pravidla bolo údajne z čínskeho obchodu App Store odstránených viac ako 47-tisíc aplikácií a hier. Len pre zaujímavosť,  podľa odhadov len profit z hier v App Store ročne vygeneruje v Číne približne 16-miliárd dolárov.

Apple financne vysledky
Zdroj: Vosveteit.sk

„Bez WeChat služby… Ideme na Android“

Analytik Ming-Chi Kuo, ktorý sa venuje spoločnosti Apple si myslí, že možný zákaz aplikácie WeChat (ide o obdobnú aplikáciu ku WhatsApp službe, ktorá je rozšírená aj o ďalšie funkcie, ako je napríklad možnosť bezkontaktných platieb a podobne), ktorý je aktuálne „na stole“ po tom, ako Američania začali hroziť, že chcú dosiahnuť „čistý internet“, tak môže výrazne zasiahnuť predaje iPhone zariadení. Pre objektívnosť však treba dodať, že aktuálne nie je známy kompletný plán, aké konkrétne opatrenia budú aplikované. Inými slovami, aktuálne hovoríme o potenciálnych dopadoch pre spoločnosť Apple. Známe sú len „témy“. Predstavitelia spoločnosti Tencent, ktorá stojí za aplikáciou WeChat (ako aj Fortnite a ďalšími populárnymi službami) sa však vyjadrili, že veria, že možné obmedzenia sa budú týkať len amerického trhu. Píše portál Bloomberg. Portál ďalej upozorňuje na zaujímavú anketu, z ktorej vyplynulo, že ak by boli obmedzenia aplikované celosvetovo, tak by to mohlo mať pre Apple veľmi negatívné dopady na 2. najväčšom trhu na svete. Dôvodom je, že 95% z 1,2 milióna respondentov prakticky povedalo, že ak by došlo k „čistému internetu“ bez WeChat služieb, tak by jednoducho presedlali na Android. 

„Zákaz prinúti veľa čínskych používateľov prejsť od spoločnosti Apple k iným značkám, pretože WeChat je pre nás skutočne dôležitý,“ povedal Sky Ding, ktorý pracuje v Hongkongu vo fintech spoločnosti, ktorá pôvodne pochádza z Xi’an. „Moja rodina v Číne je na WeChat zvyknutá a všetka naša komunikácia je na tejto platforme.“

Zároveň treba dodať, že WeChat nie je len o komunikácií, ale pomocou nej prebiehajú platby, a to aj za služby, ako sú napríklad lístky v mestskej hromadnej doprave a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre