APLIKÁCIE A HRYAppleSpravodajstvo

Apple nechce v App Store aplikácie, ktorých cieľom je „ošklbanie“, či oklamanie zákazníkov

Apple v procese schvaľovania aplikácií kontroluje aj hodnotu mikrotransakcií.

Spoločnosť Apple v posledných mesiacoch získala extra pozornosti, a to ako pozitívnej, tak aj negatívne. Zatiaľ čo negatívnu pozornosť získala v súvislosti s vysokými poplatkami pre vývojárov, tak pozitívnej sa jej dostalo v súvislosti s transparentnosťou dát a informácií, ktoré aplikácie o nás zbierajú.

Najnovšie môžeme hovoriť o ďalšej extra pozornosti, ktorá sa nesie v pozitívnom svetle. Dôvodom je zakročenie voči aplikáciám, ktoré ponúkajú rôzne formy neprimeraného predplatného.

Neprimerané mikrotransakcie nie sú v App Store vítanými

Portál 9to5mac.com konkrétne upozorňuje na prípad, ktorý sa zdal byť skôr ako falošná správa, ale opak je pravdou. Konkrétne hovorí o vývojárovi, ktorý obdržal e-mail, v ktorom mu Apple vysvetľuje, prečo bola jeho aplikácia v procese zaraďovania do obchodu App Store odmietnutá. 

E-mailová správa, ku ktorej sa portál dostal totiž hovorí, že aplikácia vývojára nebude schválenou v prípade, ak „neodráža hodnotu funkcií a obsahu ponúkaného používateľovi“. Apple dokonca označil tento typ aplikácií ako „ošklbanie zákazníka“. O čo však presne ide?

Problém bol v konkrétne v tom, že vývojár si za svoje služby účtoval neprimeranú hodnotu, čo je v rozpore s pravidlami obchodu. Samozrejme, nehovoríme teraz o cene, ktorá sa vymyká štandardom, ale o cene, ktorá bola doslova prestrelenou. Vývojár neskôr chybu priznal, a cenu opravil. Následne mu bola aplikácia schválená.

Portálu sa podarilo získať aj stanovisko spoločnosti s dôvodov odmietnutia distribúcie aplikácie.

„Zákazníci očakávajú, že App Store bude bezpečným a dôveryhodným trhom pre nákup digitálneho tovaru. Aplikácie by nikdy nemali túto dôveru zradiť tým, že sa pokúsia používateľov nejakým spôsobom ošklbať alebo oklamať. Ceny, ktoré ste vybrali pre svoju aplikáciu alebo produkty na nákup v aplikácii, bohužiaľ neodrážajú hodnotu funkcií a obsahu ponúkaného používateľovi. Účtovanie iracionálne vysokých cien za obsah alebo služby s obmedzenou hodnotou predstavuje odcudzenie pre zákazníkov, čo nie je vhodné pre App Store…“

Apple v stanovisku ďalej uvádza, že vývojár má dve možnosti, buď ponúkne používateľovi adekvátnu hodnotu, alebo má upraviť cenu, aby zodpovedala predávanému produktu.

Hoci sa to môže zdať ako zásah do práv vývojára, či trhu, ale druhým dychom treba dodať, že mnohokrát dochádza k mylným nákupom v aplikáciách. Preto tento spôsob ochrany zo strany prevádzkovateľa obchodu je bezpochyby správnym, aby udržal neprimerané praktiky zo strany vývojárov na uzde.

Stretli ste sa už niekedy s týmto typom produktu, za ktorý si vývojár účtoval doslova nekresťanské peniaze? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close