AppleSpravodajstvo

Apple je továreň na peniaze. Hoci predáva menej smartfónov ako konkurencia, tak zarába neporovnateľne viac

Analytici odhadujú, že v priebehu 2. kvartálu 2021, sa podarilo spoločnosti Apple stiahnuť k sebe až 75% všetkých ziskov, ktoré boli vygenerované z predaja smartfónov.

Trh so smartfónmi je nevyspytateľný. Viac ako rok dozadu, Huawei bojoval o pomyslený Olymp najväčšieho predajcu smartfónov na svete. Dnes je trpaslíkom a na prvenstvo siaha Xiaomi, ďalší čínsky výrobca mobilných telefónov. Lídrom zostáva však aj naďalej kórejský Samsung, hoci konkurencia ho nenechá vydýchnuť si.

Apple, aktuálna svetová trojka, si objem predajov dlhodobo drží na približne rovnakej úrovni, ale aj napriek tomu, Apple dominuje v úplne inej oblasti. Sú ňou príjmy.

Apple predáva menej smartfónov ako konkurencie, ale aj napriek tomu, zarába najviac

Zatiaľ, čo sa o potenciálne prvenstvo najväčšieho predajcu smartfónov bijú Samsung a Xiaomi, tak Apple si ide svojou cestou. Ako odhaľujú dáta spoločnosti Counterpoint Reasearch, Apple dokázal v priebehu druhého štvrťroku 2021 k sebe stiahnuť až 75% ziskov a to aj napriek tomu, že  spoločnosť doručila na trh celkovo „len“ 13% smartfónov.

„Apple bol najväčším generátorom zisku a výnosov v obchode s telefónmi v 2. štvrťroku 2021, kedy zachytil 75% celkového prevádzkového zisku na trhu mobilných telefónov a 40% výnosov napriek tomu, že sa na celosvetových dodávkach mobilných telefónov podieľal relatívne miernymi 13%.“ píše spoločnosť v publikovanej správe.

Zo štatistík tak vyplýva, že hoci Apple nie je najväčším výrobcom a predajcom smartfónov, tak aj napriek tomu, ide o najziskovejšiu spoločnosť na trhu so smartfónmi. Všetko rovnako nasvedčuje tomu, že túto pozíciu sa podarí spoločnosti udržať aj v priebehu nasledujúcich rokov. Spoločnosť neustále pracuje na vylepšovaní svojich produktov, ale i služieb a zároveň predáva rok čo rok, svoje zariadenia o niečo drahšie, ako sa to darí konkurencií.

odhadovany zisk a obraz spolocnosti Apple v porovnani s konkurenciou
Zdroj: counterpointresearch

„Spoločnosť Samsung, najväčší globálny predajca smartfónov z hľadiska ročných dodávok, zvyčajne nasleduje Apple v príjmoch a zisku. Vyskytli sa dva prípady, kedy sa spoločnosti Samsung nepodarilo vygenerovať druhý najvyšší podiel na príjmoch. A to vo 4. štvrťrok 2019 a 2. štvrťrok 2020, keď bola predbehnutou spoločnosťou Huawei. Pokiaľ ide o zisk, Samsung bol v posledných niekoľkých štvrťrokoch stále hráčom číslo dva.“ píše sa v publikovanej správe.

Samozrejme, musíme mať na pamäti, že Apple málokedy zdieľa podrobnosti o svojich tržbách, a oveľa menej informácií zdieľa o ziskoch. Všetky údaje, s ktorými sa v štúdii pracovalo, sú založené na výpočtoch samotného Counterpointu pričom neboli oficiálne potvrdenými spoločnosťou Apple. Tak či onak vzhľadom na každoročné finančné výsledky spoločnosti, prezentované údaje nemusia byť ďalej vzdialené od reality.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close