AppleSpravodajstvo

Apple dostal opäť pokutu. Tentokrát presiahla 1-miliardu €

Spoločnosť Apple dostala rekordnú pokutu, ktorej výška presiahla hranicu 1-miliardy €. Hodnota akcií spoločnosti klesla o viac ako 10%.

Posledné dni sú pre spoločnosť Apple „drahými“. Pár dní dozadu sme Vás informovali o tom, že spoločnosť v dôsledku softvérovej úpravy starších iPhone zariadení je povinná zaplatiť nemalé odškodné vo výške do 500 miliónov $ svojim zákazníkom na území USA (25$ za každé „poškodené“ zariadenie).

Dnes obletela svet správa, že Apple bude opäť platiť. Tentokrát sa však výška pokuty vyšplhala na 1.24 miliardy €. Ide o pokutu udelenú francúzskymi úradmi, ktoré tvrdia, že spoločnosť vytvorila v rámci svojej organizačnej siete nezákonné dohody v dôsledku čoho zneužívala „ekonomickú závislosť“ nezávislých predajcov. Na tému upozorňuje portál cnbc.com.

Rozhodnutie, ktoré udeľuje spoločnosti povinnosť zaplatenia pokuty bolo vydané Francúzskym protimonopolným úradom. Okrem spoločnosti Apple boli pokuty udelené aj dvom veľkoobchodným partnerom spoločnosti, ktoré sa podieľali na nezákonných dohodách. Konkrétne, pokuty dostali spoločnosti Tech Data v objeme 76,1 milióna € a Ingram Micro v objeme 62,9 milióna €.

Úrad tvrdí, že spoločnosti si medzi sebou rozdelili trh v dôsledku čoho si navzájom nekokurovali, a zároveň sa dohodli aj na cenách, za ktoré boli produkty distribuované ďalej. Inými slovami, urobili kartelovú dohodu.

„Apple a jeho dvaja veľkoobchodníci súhlasili, že nebudú navzájom súťažiť a zabránia distribútorom navzájom si konkurovať, čím sterilizovali veľkoobchodný trh s výrobkami Apple…“ hovorí Isabelle de Silva, predsedníčka francúzskeho úradu pre hospodársku súťaž.

Spoločnosť Apple s rozhodnutím úradu nesúhlasí a plánuje sa voči nemu  odvolať.  Ide tak celkovo o 2. pokutu udelenú francúzskymi úradmi za posledné obdobie. Nedávno spoločnosť dostala totiž pokutu v objeme 25 miliónov € za softvérové spomaľovanie starších zariadení.

V dôsledku oznámenia nových sankcií hodnota akcií spoločnosti klesla medzičasom o viac ako 12%.

Apple prepad hodnoty akcii
Zdroj: finance.yahoo.com (printscreen Vosveteit.sk)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close