AppleSpravodajstvo

Apple cúvol. Podvolí sa novej ruskej legislatíve

Apple hovoril, že nepovolí inštaláciu cudzieho softwaru do svojich zariadení. Nakoniec ponúkne túto možnosť, inak by musel opustiť trh.

Ešte v novembri 2019 sa písalo, že Apple možno opustí ruský trh. Dôvodom bolo, že Rusko prijalo zákon, ktorý mnohým výrobcom hardwaru robil vrásky na čele. Konkrétne išlo o to, že nová legislatíva prikazovala výrobcom elektroniky, akým je napríklad aj Apple, predinštalovať do svojich zariadení software, ktorý bol vyrobený v Rusku. Dôvodom tohto kroku zo strany krajiny bolo to, že domáci vývojári boli častokrát v nevýhode vzhľadom na to, že západné aplikácie boli častokrát predinštalovanými v zariadeniach potom, ako ich používateľ zakúpil.

Jedným z najväčších odporcov tohto kroku, bola spoločnosť Apple, ktorá odmietala tento krok zo strany ruských úradov. Spoločnosť sa dokonca vyjadrila, že ide o tak obrovský zásah, ktorý by mohol ovplyvniť zotrvanie spoločnosti na ruskom trhu. Apple sa k danej téme v tom čase vyjadril slovami nižšie: 

„Povinnosti pridania aplikácií tretích strán do ekosystému Apple, by bolo ekvivalentom jailbreaku (pozn. redakcie: Jailbreak je proces, ktorý umožňuje iOS zariadeniam spúšťať ľubovoľný a nie iba autorizovaný Apple kód a prístup do súborového systému…). Bola by to bezpečnostná hrozba, ktorú spoločnosť nemôže tolerovať.“ 

Apple cúvol. Povolí „cudzí“ software

Najnovšie portál 9to5mac upozorňuje na to, že Apple mení názor na túto funkciu. Podľa publikovaných správ, už od budúceho mesiaca, americký gigant povolí predinštalovanie vybraných aplikácií na iPhone a iPad zariadenia. Portál konkrétne uvádza: 

„V súlade s novým ruským zákonom sa používateľom Apple pri úvodnom nastavení nových zariadení zobrazí dialógové okno, ktoré obsahuje webové prehliadače, antivírus, Messenger, e-mailových klientov a ďalšie, ktoré sa majú predvolene nainštalovať. Zoznam aplikácií poskytuje vláda.“ 

Používatelia budú mať zároveň možnosť zo zoznamu aplikácií, ktoré sa majú nainštalovať, odstrániť tie, ktoré nechcú. Zároveň všetky aplikácie nainštalované týmto spôsobom, budú môcť byť neskôr odstránené štandardným spôsobom.  

Nová legislatíva, ktorá núti výrobcov hardwaru ponúknuť aj možnosť ruského softwaru, naberá na účinnosti od 1. apríla tohto roka. V minulosti Apple hrozil, že opustí trh, zjavne však Rusko je tak veľkým trhom s množstvom zákazníkov, že od svojho postoja z minulosti upúšťa. 

V každom prípade, ide podľa vás o dobrý krok zo strany krajiny, že núti k predinštalovaniu vybranému softwaru? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch, či by ste niečo obdobné uvítali aj u nás.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close