AppleSpravodajstvo

Apple by mohol kúpiť vyhľadávač DuckDuckGo. Tvrdí to známy analytik z fachu

Ich zisky by však rozhodne nedosiahli sumu, ktorú dostávajú od internetového giganta Google

Analytik spoločnosti Bernstein, Toni Sacconaghi, rozoberal v uplynulých dňoch teoretické odkúpenie vyhľadávača DuckDuckGo spoločnosťou Apple. Podľa jeho slov by technologický gigant mohol kúpou viac získať ako stratiť

Sacconaghi argumentuje, že zatiaľ čo ostáva Google stále najpoužívanejším vyhľadávačom, Apple má relatívne silnú pozíciu na trhu a môže vyvíjať na spoločnosť Alhabet vskutku značný tlak (pozn. redakcie: Alphabet je materskou spoločnosťou Google). V súčasnosti Google platí Apple okolo osem miliárd dolárov ročne, aby bol predvoleným vyhľadávačom pre zariadenia iOS a Siri. To sa rovná približne 30% ziskov z reklám, ktoré Google generuje na zariadeniach spoločnosti Apple, píše portál AppleInsider.

Apple má priestor na to, aby tlačil na cenu

Spoločnosť Alphabet, ktorá vlastní Google môže byť vzhľadom na výšku zárobkov vcelku motivovanou platiť vyššie sumy za to, aby sa udržala na zariadeniach spoločnosti Apple. Okrem iného musí reagovať aj na prípadne „odrazenie pokusov“ Microsoftu, ktorý by mohol mať záujem propagovať svoje vyhľadávače Bing a Yahoo prostredníctvom produktov Apple. Google preto môže zvoliť taktiku „odrieknutia“ časti ziskov, z ktorej by mohol ťažiť Apple.

Podľa Sacconaghi sa môže pozícia Apple zdať na prvý pohľad vcelku výhodná, platí to však iba za predpokladu, že by Bing dokázal plnohodnotne nahradiť Google.

Ak vyjednávania o cene „padnú“, tak existuje však aj ďalšie riešenie

Ďalšou možnosťou je, že by Apple získal svoj vlastný vyhľadávač. Sacconaghi tvrdí, že by vyhľadávač DuckDuckGo mohol byť vskutku zaujímavým adeptom na akvizíciu, ktorá by spoločnosť mohla stáť  do 1-miliardy dolárov.  Podľa neho ide o možný a  pravdepodobný ťah, pretože samotná spoločnosť zdieľa obdobné  názory o súkromí používateľov ako spoločnosť Apple.

„Som si istý, že DuckDuckGo nedokáže generovať zisk, ktorý by sa rovnal 7 až 8-miliardám dolárov, ktoré Apple dostáva od Googlu. Stále by však išlo o lepšiu možnosť, ak by sa Google spolu s Microsoftom stiahli z dohody, a im by neostala iná alternatíva,“ tvrdí Sacconaghi.

Zároveň zakúpenie vyhľadávača DuckDuckGo by dalo Applu možnosť dištancovať sa od Googlu ešte viac, čo je dlhý a roztiahnutý proces, ktorý trvá už roky.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close