Pracovné ponuky
SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Apollo 16: Pozrite si zábery z jazdy lunárneho vozidla po Mesiaci v 4K kvalite

Pozrite si zábery z jazdy lunárneho vozidla po Mesiaci z roku 1972 upravené prostredníctvom neurónových sietí s cieľom zvýšenia jeho kvality.

Apollo 16 bola v poradí 5. misia americkej NASA, ktorej cieľom bolo pristáť na povrchu Mesiaca spolu s ľudskou posádkou a preskúmať ho (ide posledný let v 20. storočí, kedy sme vstúpili na povrch Mesiaca).  Hlavnou úlohou tohto letu bolo preskúmať lunárny povrch v oblasti nazývanej Descartes a priniesť späť na Zem vzorky z povrchu Mesiaca. Dôvodom výberu tejto oblasti bolo to, že išlo o reprezentatívny povrch Mesiaca, ktorý je typický aj pre jeho ďalšie časti.

Štart tejto misie započal 16. apríla 1972 z Kennedyho vesmírneho strediska o 12:55 a členmi posádky boli John W. Young, Thomas K. Mattingly II, a Charles M. Duke, Jr.. Lunárny modul pristál 276 metrov vzdialený od plánovaného miesta pristátia. Tento let bol zaujímavý aj z toho dôvodu, že na jeho povrchu mali k dispozícii aj lunárne vozidlo, s ktorým po povrchu mesiaca prešli celkovo 26,7 kilometra za dobu približne 20 hodín. Celková doba tejto misie trvala takmer 266 hodín, a späť na Zem doniesli približne 95 kilogramov vzoriek prachu a hornín.

Okrem toho, na povrchu Mesiaca vzniklo viacero kamerových záberov, z ktorých jeden bol spracovaný prostredníctvom algoritmov neurónových sietí s cieľom zvýšenia jeho kvality. Spracoval ho Youtuber Denis Shiryaev, ktorý ho sprístupnil na svojom Youtube kanály. Video si môžete pozrieť nižšie (nezabudnite si video prepnúť do 4K kvality).

„Vylepšená a vydávaná verzia časti Grand Prix misie Apollo 16: FPS boli zvýšené na 60 snímok za sekundu; Rozlíšenie obrázka sa zvýšilo až na 4K“ píše Youtuber v popise videa.

Nižšie si sa zas môžete pozrieť pôvodné video, ktoré Shiryaev spracoval.

Video, ktoré ste mohli vyššie vidieť bolo pôvodne vytvorené 16mm filmom (16mm označuje šírku fólie, ktorá sa zvyčajne používala na výroby priemyselných, vzdelávacích a obdobných filmov v danej dobe). Natočený bol astronautom Charlie Duke, ktorý zachytil jazdu elektricky poháňaného vozidla, za ktorého volantom sedel John Young. Video zároveň bolo synchronizované spolu so zachytenou zvukovou stopou.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close