Aplikácie s miliónmi stiahnutiami, ktoré nás mali chrániť, ale robia presný opak. Máte ich v smartfóne aj Vy?

Vo všeobecnosti platí, že ak je niečo „zadarmo“, tak pravdepodobne Vy budete samotným produktom

Malware Adware Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Približne 2 týždne dozadu sme Vám priniesli informácie o aplikácii SuperVPN s viac ako 100-miliónov stiahnutiami, ktorá obsahovala takzvanú chybu „man-in-the-middle“, teda muž v strede. Táto chyba spôsobuje to, že hacker môže presmerovať tok komunikácie medzi používateľom a VPN službou, aby prebiehala prostredníctvom tretieho serveru. Najnovšie s podobnými aplikáciami, ktoré nás majú chrániť, ale robia presný opak, prichádzajú analytici z cybernews.com.

Aplikácie s miliónmi stiahnutiami

Analytici poukazujú na viacero aplikácií, medzi ktorými vyčnievajú aplikácie Vault – Hide Pics & Videos, App Lock, Free Backup, ktoré boli stiahnuté prostredníctvom obchodu Google Play viac ako 50-miliónkrát. Okrem iného boli identifikované ako malware, resp. spyware. Namiesto toho, aby boli však odstránené z obchodu, tak vývojár cxzh.ltd jednoducho zmenil čiastočne ich názov v obchode, a následne ďalej pokračoval s ich šírením.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalšou problémovou aplikáciu, na ktorú poukazuje portál, je Security Master – an all-in-one privacy, antivirus, and VPN, ktorá mala viac ako 500-miliónov stiahnutí. Aplikácia bola vyvíjaná štúdiom Cheetah Mobile. Aplikácia zhromažďovala všetky druhy súkromných údajov o používaní webu. Okrem iného bola označená aj za AdWare. Od 3. marca ju už v obchode Google Play nenájdete. Okrem iného portál buzzfeednews.com poukazuje aj na ďalšie aplikácie spoločnosti Cheetah Mobile, ktoré majú nadmieru veľa povolení, ktoré k fungovaniu reálne nepotrebujú. Konkrétne spomína nasledovne aplikácie Clean Master, CM File Manager, CM Launcher 3D, Battery Doctor, CM Locker, a Cheetah Keyboard. Ide pritom o vskutku populárne aplikácie. Nižšie si môžete pozrieť počet stiahnutí.

Majú nadmieru veľa povolení. Konkrétne spomína nasledovne aplikácie
Zdroj: buzzfeed.com

Portál cybernews.com ďalej spomína aplikáciu Video Hider – Privacy Lock, ktorú mimochodom do týchto dní stiahnete pomocou obchodu Google Play.

Aplikacia oznacena ako malware
Zdroj: Vosveteit.sk (printscreen Google Play)

Portál píše, že aplikácia je schopná robiť snímky obrazovky, ked vkladáte PIN heslo, a to bez toho, aby si vôbec žiadala na to potrebné oprávnenia.

Príliš veľa povolení

Portál ďalej dodáva, že vo všeobecnosti sú problémom invazívne povolenia aplikácií, ktoré žiadajú prístup aj k takým častiam zariadenia, ktoré nepotrebujú ku korektnému fungovaniu. Druhým znakom, že nemusí byť všetko v poriadku, sú aplikácie od vývojárov so zlou reputáciou. Ideálnym riešením je v tomto prípade uprednostniť vývojárov, ktorým dôverujete. Zároveň portál dodáva, že ak je niečo „zadarmo“, tak pravdepodobne Vy budete samotným produktom. Inými slovami, aplikácia ťažia o Vás informácie, ktoré sú ďalej distribuované a predávané.

Pozrite si bohaté nastavenia súkromia, ktoré ponúka najnovší Android. Budete prekvapený, komu každému odosielate o sebe dáta

Mimochodom, v pripravovanej novej verzii Androidu 11, spoločnosť Google spracuje na novej funkcii, ktorá by mala výrazne zvýšiť bezpečnosť používateľov. Ide o funkciu, ktorá v prípade neaktívnych aplikácií bude z časovým odstupom automaticky vypínať jednotlivé povolenia, ktoré boli udelené aplikáciám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre