ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Aplikácie vedia o nás príliš veľa. Takto im môžete v Android smartfóne obmedziť prístup k informáciám o Vás

Pozrite sa, ku akým informáciám a častiam smartfónu pristupujú mobilné aplikácie

Posledné týždne môžeme neustále počuť o škodlivých aplikáciách, ktoré nám servírujú v rámci rozhrania systému nechcené reklamy, ale výnimkou nie sú ani aplikácie, ktoré sa snažia získať naše osobné údaje. Dnes sme si pre Vás však nepripravili článok, v ktorom chceme poukázať na škodlivé aplikácie, ale na tie bežné, ktoré máme v smartfóne všetci. Pri ich inštalácií a nastavovaní totiž častokrát odsúhlasíme všetko čo nám navrhnú, mnohokrát aj také veci, ktoré by sme štandardne s ich vývojármi a  prevádzkovateľmi nezdieľali. A práve preto Vám nižšie prinášame návod ako možno dodatočne udelené oprávnenia aplikáciám odobrať (pozn. redakcie: niektoré aplikácie po odobraní oprávnení nemusia regulárne pracovať).

Takto obmedzíte aplikáciám už raz udelené povolenia

Obmedzenie prístupu aplikácií k  informáciám o Vás nie je žiadnou vedou, je to jednoduchšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Len treba vedieť, kde hľadať. Nižšie vám prinášame jednoduchý návod ako je možné obmedziť prístup aplikácií k informáciám prostredníctvom Nastavení telefónu. Návod je možné aplikovať vo všeobecnosti na všetky Android smartfóny ako aj ostatné OS (pri iných OS budete mať iné UI, ale princíp a postup je vo všeobecnosti rovnaký).

 • Najprv si otvorte Nastavenia Vášho smartfónu. Teraz si vyhľadajte položku „Permssions“, resp. „Povolenia“. Väčšinou je umiestnená medzi poslednými možnosťami nastavení telefónu alebo využite možnosť automatického vyhľadania. V  našom prípade (Xiaomi Mi 8) sme položku Povolenia našli v sekcii Aplikácie.

  ako obmedzi aplikaciam pristup k informaciam o nas
  Zdroj: Vosveteit.sk, splendidcomms.com, freepng.com

 • Teraz otvorte položku „Povolenia“. Mala by sa vám zobraziť ponuka Nastavení ako môžete vidieť nižšie (alebo podobné rozhranie). Potom uvidíte jednotlivé položky, ku  ktorým majú aplikácie vo Vašom smartfóne prístup.

  povolenia aplikacii nastavenia android smartfonu
  Zdroj: Vosveteit.sk, splendidcomms.com, freepng.com

 • Následne otvorte jednotlivé kategórie, napríklad položku „Mikrofón“ (alebo inú) a manuálne budete môcť vypnúť aplikáciám prístup k  týmto informáciám a funkciám.

  povolenia aplikacii nastavenia android smartfonu (1)
  Zdroj: Vosveteit.sk,

 • Do pozornosti by sme Však radi dali ešte jednu sekciu, ktorá je z nášho pohľadu o niečo „kritickejšou“. V rámci sekcie Povolenie kliknite na položku Ostatné povolenia. V rámci nej nájdete napríklad aplikácie, ktoré majú oprávnenia na zmenu systémových nastavení, oprávnenia ku zobrazovaniu vyskakovacích okien a podobne.

  Povolenia aplikacii ktore mozu menit nastavenia Android systemu
  Zdroj: Vosveteit.sk

Predtým ako sa však „zbesilo“ pustíte do rušenia povolení, tak dbajte na to, že niektoré aplikácia k  týmto položkám jednoducho potrebujú prístup (napr. aplikácia telefón potrebuje prístup k mikrofónu a podobne), v inom prípade nebudú korektne fungovať.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close