AppleBezpečnosťSpravodajstvo

Aplikácia Facebook na iPhone telefónoch bez vedomia používateľov využívala kameru zariadenia

Bezpečnostný analytik objavil bug, kedy Facebook aplikácia na iPhone telefónoch využívala kameru smartfónu bez vedomia používateľov.

Bezpečnostný analytik Joshua Maddux našiel bug v  telefónoch iPhone, ktorý spôsoboval, že aplikácia Facebook aktívne snímala prostredníctvom kamery obraz, zatiaľ čo používateľ smartfónu si prezeral internetové stránky. Na tému upozorňuje portál mobygeek.com.

Maddux hovorí, že tento bug nie je ojedinelou chybou jeho zariadenia, ale testoval ju celkovo na 5 iOS smartfónoch. Prišiel na to, že s touto chybou sa môžu stretnúť používatelia verzii iPhone telefónou s verziou operačného systému iOS 13.2.2. V prípade starších ako aj novších verzií iOS chyba nebola prítomná.

Maddux ďalej hovorí, že túto chybu môže používateľ spozorovať iba v  prípade, ak aplikácii udelil oprávnenia prístupu ku kamere smartfónu. V opačnom prípade je pokus o prebratie kontroly nad kamerou blokovaný operačným systémom.

Aktuálne sa nevie, či sa jedná o  chybu v samotnom operačnom systéme alebo chybu v aplikácií. Chyba sa zatiaľ vyskytuje len v prípade zariadení s iOS. Android používatelia tak môžu byť kľudní. V každom prípade je táto chyba alarmujúcou, vzhľadom na udalosti spojené so škandálom „Cambridge Analytica“.

Používatelia zariadení Apple by si tak mali čo najskôr aktualizovať software vo svojom smartfóne alebo zamedziť prístup aplikácie Facebook ku kamere zariadenia. V  inom prípade sa vystavujú bezpečnostnému riziku.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close