BezpečnosťSpravodajstvo

„Anonymný“ ProtonMail reaguje na to, že poskytol údaje o používateľovi úradom. V tichosti mení podmienky používania služby

ProtonMail potom, čo vyplávalo na povrch, že sprístupnil IP adresu a odtlačok prsta používateľa úradom, mení podmienky používania služby.

E-mailový klient ProtonMail je vo všeobecnosti vnímaný ako jedna z alternatív, ktorá dbá na súkromie používateľov vo väčšej miere, ako konkurencia. Spoločnosť bola v minulosti mnohokrát označenou, ako „plne anonymná služba“, ktorá chráni súkromie svojich používateľov. Portál Arstechnica.com ukazuje, že tomu tak celkom nie je.

ProtonMail odovzdal úradom IP adresu aktivistu a odtlačok prsta

V priebehu týchto dní vyplávalo na povrch, že služba ProtonMail nie je tak anonymnou, ako sa tvári. Dôvodom je, že spoločnosť odovzdala švajčiarskym úradom IP adresu a odtlačok prsta francúzskeho klimatického aktivistu. Ide o prekvapivé konanie spoločnosti vzhľadom na to, že tento krok bol v rozpore so zásadami služby, píše portál. Ako je to možné?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Služba ešte minulý týždeň na svojich stránkach uvádzala, že „štandardne neuchováva žiadne protokoly IP, ktoré je možné prepojiť s anonymným účtom“. Nuž, všetko sa zmenilo potom, ako spoločnosť odovzdala metadáta aktivistu úradom. Následne služba odstránila časť zásad, v ktorej sľubovala, že štandardne neukladá žiadne protokoly. Najnovšie sa môžeme v danej časti podmienok používania služby dočítať, že „ProtonMail je e-mail, ktorý rešpektuje súkromie a kladie na prvé miesto ľudí (nie inzerentov).“

protonmail zmena podmienok pouzivania
Via arstechnica

Samozrejme, poskytovateľ služby nekonal „na vlastnú päsť“ a údaje poskytol na základe príkazu súdu, ktorý požadoval, aby začali zaznamenávať IP adresu a informácie o odtlačkoch prstov pre konkrétny účet. Spoločnosť prostredníctvom viacerých vyhlásení uviedla, že sa nemohla odvolať voči švajčiarskemu dopytu po protokolovaní IP na tomto používateľskom účte. Vysvetlila to slovami, že boli použité „právne nástroje pre závažné zločiny“.

ProtonMail je stále bezpečný, ale nie anonymný

Služba ako taká je aj po tomto incidente aj naďalej bezpečnou a ku správam nemá reálne prístup žiadna tretia strana to vďaka využívaniu end-to-end šifrovaniu. Druhým dychom však treba povedať, že nie je „plne“ anonymnou, čo dokazuje aktuálny prípad, na základe ktorého sa podarilo identifikovať aktivistu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close