Recenzie

Pohľad Android fanatika na Windows Phone a nakoniec prechod na Windows Phone

Kapitola 1 výber telefónu: Dlho som rozmýšľal keďže som sa rozhodol vyskúšať winfonik aký si vybrať, zas nechcel som vyberať za 500 euro telefón keďže som systém nepoznal tak som vyhral pre seba a sestru dve Nokie 1320 to bolo zhruba pred mesiacom a pol. Oslovil ma veľký displej a veľká výdrž baterky, to boli hlavné priority .O foťák som sa vôbec nezaujímal keďže fotiek urobím akurát zopár na Facebook a na to mi 20MPX netreba. Nakoniec v košíku skončila biela pre sestru a čierna pre mňa.

Lumia-1320_3
Lumia 1320 – predná strana
Lumia-1320_4
Lumia 1320 – bočná strana

Kapitola 2 pocity z telefónu a systému:

Telefón je dosť ťažký cez 250 gramov ale zas ma 6 palcov s HD displejom, takže váha je ospravedlniteľná a vedel som do akého padla idem. V podstate som hlavne chcel skúsiť ten ospevovaný a androidakmi nenávidený systém ale o tom neskôr v inej kapitole .Čo sa týka 6 palcového panelu nie je pravda že HD rozlíšenie je málo keďže panel je kvalitný a v ničom vás ani HD nebude obmedzovať a na slnku je aj výborne čitateľný plus pozorovacie uhly sú parádne a k deformáciám obrazu či farieb nedochádza. V rôznych recenziách pred kúpou telefónu som čítal že konštrukcia vŕzga a nedrží pevne, no neviem čo testovali asi pred produkčné vzorky lebo ja som problém s telom telefónu nepostrehol akurát na odobratie vaničky treba cvik a trpezlivosť ide to dosť ťažko ak chcete vymeniť SIM či SD kartu. Procesor je dvojjadrový 1.7 gigový, ale vďaka vyššiemu taktu zvládne všetko, s hrou ktorú by som nedokázal spustiť som sa nestretol.

Systém

Čo sa týka systému začnem tým že pri používaní Windows telefónu musíte zabudnúť na Android a začať sa učiť pekne odznova. Už len úvodné nastavenia je hotový pôrod. Je to úplne iné ako na androide. Odporúčam hľadať návody pre používateľov a úvodné nastavenia na internete lebo v škatuľke býva väčšinou mala knižočka s dvoma malými stránkami a nič viac. Jednoduchšie to majú tí čo nemali Android alebo ho mali ho len krátko. Nakoľko som už bol dlho privyknutý na Android skúšal som automaticky všetky možné skratky a tipy z androidu asi už podvedome a kde nič tu nič. Tak hybaj na to úplne od začiatku snažiac sa zabudnúť na Android a potom to už išlo ako po masle. Treba si uvedomiť že je to úplne iný systém ako Android. Po úvodných nastaveniach a prispôsobení obrazovky a skúmaní dlaždíc, inak dlaždice ich zmena veľkosti či farieb je veľmi návyková vec a páči sa mi viac ako na androide. Tak som ešte vložil pamäťovú kartu z androidu do Windows telefónu a začal  sa telefón aktualizovať a tým začalo peklo. Aktualizácia trvala hádam aj hodinu a po nainštalovaní mi začal telefón blbnúť, nerozsvietil či zasekol sa displej a telefón sa nedal ani vypnúť len sa reštartoval dookola ako blázon po hodine maturovania sa mi ho podarilo dát do výrobných nastavení a v ten deň sa uvedený problém opakoval niekoľko krát. Ako zúfalý posledný krok som zavolal na Slovensku linku podpory Windows a hneď mi povedala baba v čom je problém a problém bol v pamäťovej karte už mala par rokov za sebou a nefungovala ako mala čo som si na androide nevšimol, poradila mi vybrať kartu resetovať telefón a znova aktualizovať. A mala pravdu, telefón do dnes funguje bez najmenšej chybičky. Vždy používajte novú pamäťovú kartu a najlepšie triedu 8 až 10 vo Windows telefóne.

Kapitola 3, aplikácie a hry.

Čo sa týka aplikácií z platených používam  Metro tube za 99 centov ako náhradu Youtube od googlu. Ďalej miesto Google mailu používam Maestro čo je výborný klient pre e-mail. Tieto dve apky môžem odporučiť pre tých čo boli zvyknutí na appky od Googlu na Androide. Ostatné mám od Microsoft studios v podstate všetky či apku správy, Facebook, šport a ďalšie.

Zastavím sa však pri fotografických aplikáciách od Microsoftu, no poviem že lepšie aplikácie pre foťák som ešte nevidel, je to fakt bomba či už od uprav fotiek cez spomalené zábery či efekty skrátka nádhera.

Ešte z aplikácií sa zastavím u navigácia, ešte som nemal lepšiu navigáciu, toto majú Lumie fakt vymakané a to som mal na Androide mal Navigon ani ten sa nevyrovná navigácii od Microsoftu.

Hry: Z hier mám nainštalované v podstate všetko najlepšie čo som našiel, či Modern Combat 4 až 5, Assasin creed pirates, Shred bicykle, Dream footbal, Golf2 a ďalšie. Pri hrách ma dosť mrzí že niektoré hry vývojári odflákali, napríklad GTA San Andreas som kúpil za 5 euro a nie som ju schopný rozbehnúť lebo sa nedajú stiahnuť dáta, avšak hra je aj veľmi nedoladená podľa recenzií skrátka sa na to vybodli. Vraví sa že je 600-tisíc aplikácií v obchode ale reálne kvalitných je dosť málo, na druhej strane sa to zlepšuje však už pribudol aj Dead Triger2 moja srdcovka. Hádam s príchodom Windows 10 prídu aj tituly ostatných vývojárov a uvidíme čo to prinesie. Neviem či to je len môj pocit ale celkovo hranie hier  na Lumii 1320 sa mi zdá plynulejšie ako na mojom LG G3s, asi to bude plynulejším systémom a možno sa mi to len zdá. Čo som nečakal že vôbec rozbehnem takú kopu náročných hier len na dvojjadrovom procesore, no fakt ma to prekvapilo aspoň vidno že na Windows netreba 10-jadro aby to išlo.

Kapitola 4, postrehy a dojmy zo systému:

Prešlo mi rukami kvantum telefónov nebudem rozlišovať telefóny pred érou smartfonov len zhruba rôzne Dancaly, Siemensy či prvé Nokie ako napr. 1611 a podobne. Zo smartfonov som mal napríklad LG Optimus Net, či ZTE Skate, Galaxy Ace, LG I70, či LG G3s a mnoho ďalších, čo už ani nepamätám. Avšak vždy pri Androide som skončil so stále zmenšujúcou sa pamäťou, dnes mi už ani 8giga nestačí par mesiacov od kúpi LG G3s neustále aktualizácie aplikácií či nenažranosť aplikácií ktoré majú po inštalácii pár mega a o týždeň stovky megabajtov je už fakt masaker. Tým prejdem k obrovskej výhode Winu a tým je priama inštalácia na SD kartu so všetkými súbormi,  aplikáciami a aktualizáciami som už  zaplnil takmer 16giga a pamäť telefónu mám voľnú. Toto bol hlavný dôvod môjho prechodu na Windows.

Pokiaľ začínate so smartfonom a chcete kúpiť lacný Android nekupujte radšej kúpte napríklad Lumiu 640 či iný model s Winom na Androide za chvíľu narazíte na problém s pamäťou a nenainštalujete ani aktualizácie. Či ako Androidak odporúčam Windows? Všetkými desiatimi, už v podstate Android ani nepoužívam všetky moje činnosti dokáže zastúpiť Lumia a ďalší telefón bude určite zas telefón s Windowsom, nejaký vyšší model ale to až na Vianoce. Toľko moje postrehy z používania Windows telefónu, ako bývalého Androiďáka

Za článok ďakujeme Jankovi Krásnemu, autorovi novinky

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close