ANDROIDSpravodajstvo

Smartfóny s Androidom sa z hľadiska kvality fotografií zrejme už čoskoro dotiahnu na konkurenčný iPhone

Google sa už pomaly pripravuje na podporu lepšieho farebného spektra P3, ktoré doposiaľ využíval iba iPhone

Vlastníte, poprípade ste vlastnili iPhone a zároveň máte prístup ku vlajkovej lodi s Androidom? Ak áno, určite ste si pri vytváraní fotografií stihli všimnúť jeden zaujímavý rozdiel. Fotografie vytvorené na smartfónoch od spoločnosti Apple sú ešte pred softvérovým spracovaním oveľa živšie, ako fotografie vytvorené na smartfónoch s Androidom. Tento nedostatok vyrovnávajú smartfóny s Androidom následnými softvérovými úpravami, no nie vždy je výsledok úplne dokonalý. V budúcnosti by mohol byť ale tento zásadný rozdiel medzi dvomi konkurenčnými platformami definitívne odstránení. Prvým pokuskným králikom by mohol byť práve nový smartfón od spoločnosti Google – nový Pixel 4.

Za všetko môže rozdielne farebné spektrum

A prečo sú vlastne fotografie vytvorené iPhonmi živšie? Odpoveď je celkom jednoduchá. Jediným rozdielom oboch softvérov je, že iPhone zachytáva fotografie vo farebnom spektre P3, pričom Android podporuje iba spektrum sRGB. Ak sa v tejto oblasti orientujete, určite viete, že práve spektrum P3 dokáže zachytiť až o 25 percent viac farieb, ako sRGB. Treba si ale uvedomiť, že sa jedná iba o softvérový nedostatok Androidu, teda najmä aplikácií na zachytávanie fotografií.

Prvé zmienky o spektre P3 v Androide sú tu

Spoločnosť Google o prípadnej podpore spektra P3 v rámci Androidu vravela už dávnejšie, no doteraz sme nemali žiadne bližšie informácie, či aspoň čiastočné zmienky. Najnovšie správy zverejnené portálom XDA Developers ale naznačujú, že podpora lepšieho spektra P3 by mohla byť už za rohom. Redaktori portálu totižto v kóde aplikácie Fotoaparát Google našli zmienky o podpore spektra P3, ktoré nahradí sRGB. Bohužiaľ, kód je aktuálne nefunkčný a v softvéri sa zrejme nachádza trošku v predstihu.

I keď nemáme žiadny oficiálny dátum príchodu podpory spektra P3 v Androide, na základe najnovších informácií môžme usúdiť, že podpora spomínaného spektra by mohla prísť ešte tento rok. Keďže sa zmienky o spektre P3 našli práve v aplikácií Fotoaparát Google, je dosť pravdepodobné, že práve aplikácia od Googlu obdrží podporu ako prvá. Zo stránky samotných smartfónov by to teda znamenalo, že ako prvé obdržia podporu smartfóny Google Pixel 4, ktoré nám Google predstaví ešte na jeseň tohto roka. Ak pôjde všetko tak ako má, môžme očakávať, že neskôr v budúcom roku dostanú podporu aj ostatné fotoaparátové aplikácie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Android Farebné spektrum Google Google Pixel 4 iOS vs Android iPhone
Close
Close