ANDROIDAppleSpravodajstvo

Android Q prinesie svoju odnož populárnej funkcie 3D Touch z konkurenčného iOS

Nová „generácia“ operačného systému Android prinesie jednu z dlhoročných, a naozaj populárnych, funkcii z konkurenčného operačného systému iOS. Bude ňou podpora dotykov citlivých na tlak, ktorá je v iOS známa ako 3D Touch.

História 3D Touch v skratke

Podpora dotykov pod tlakom sa v operačnom systéme iOS objavila po príchode, vtedy nového smartfónu iPhone 6S. V tej dobe dokázal hardvér smartfónu rozpoznať až 3 úrovne tlaku. Táto možnosť následne priniesla širokú škálu nových prvkov v rámci operačného systému. Používatelia tak majú dodnes množstvo prvkov oveľa viac po ruke, jednoducho na displej stačí silnejšie zatlačiť, vďaka čomu sa zobrazí iné menu, nastavenia, či ponuka rýchlej predvoľby pri niektorých vybraných aplikáciách.

Deep presses

Na nové informácie a zmienky v rámci operačného systému Android Q narazil tím zo zahraničného portálu 9to5Google, ktorý potvrdil, že v interných dokumentoch spoločnosti sa nachádza nová klasifikácia pre dotyky na obrazovke, ktoré Google označuje ako „deep presses“. O oficiálnom názve novej funkcie zatiaľ žiadna zmienka nepadla.

Google sa hrá s časom používateľov

Dokumentácia ku novej funkcii taktiež nenaznačuje, že by mal Google v budúcnosti novú funkciu predstavovať ako „revolučnú novinku“. Dokumentácia totiž uvádza, že funkcia má používateľom pomôcť pri používaní smartfónu a zároveň má zmenšiť aj časovú náročnosť vykonávania niektorých funkcií. To, či ale používatelia naozaj pri využívaní tejto funkcie naozaj ušetria nejaký čas, je určite na dlhšiu diskusiu.

Funkčný hardvér je zatiaľ v nedohľadne

I keď je funkcia pomaly ale isto na ceste, na jej oficiálny príchod na trh si určite niekoľko mesiacov počkáme. Problém je totižto v tom, že aktuálne žiadny smartfón s Androidom nedisponuje hardvérom, ktorý by rozdielne tlaky na obrazovke dokázal identifikovať. Tu sa nám teda naskytuje otázka, či plánuje Google túto hardvérovú vychytávku pridať výlučne na svoje smartfóny Google Pixel, alebo si ju časom privlastnia aj ostatní výrobcovia.

Zdroj: neowin.net, úvodný obrázok (Youtube – XDA Developers)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close