Android aplikácie si môžu vyžiadať prístup aj k funkciám, ktoré vôbec nepotrebujú: Na čo je potrebné dávať pozor?

Ak chce aplikácia blesk nahrávať vaše hovory, mali by ste zbystriť pozornosť.

Povolenia aplikacie
Zdroj: Pixabay.com (LoboStudioHambur)

Keď si stiahnete aplikáciu z Google play, určite si všimnete, že pri prvom zapnutí si od vás žiada povolenie na používanie niektorých funkcií vášho smartfónu. Aplikácia, ktorá vám pridáva do fotoaparátu rôzne efekty si môže vyžiadať prístup k vášmu fotoaparátu a galérii, aplikácia, ktorá vám spravuje správy si vypýta povolenie k vašim kontaktom, či hovorom.

V ideálnom prípade by si aplikácia mala pýtať povolenie len k funkciám, ktoré sú nevyhnutné pre jej správny chod. Čo je horšie, vo väčšine prípadov odklikneme okno povolení bez toho, aby sme si prečítali, čo od nás aplikácia žiada. Potom sa stane, že jednoduchá appka, ktorá nám mala pridať do foťáku pár filtrov, má prístup k našej polohe, kontaktom a môže aj nahrávať pomocou mikrofónu. Na tento problém upozorňuje portál Cybernews.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré aplikácie dokonca môžu zbierať naše dáta aj v prípade, že im odmietneme prístup k našim osobným súborom. Ide o problém, ktorý sa každý rok zhoršuje. Portál Cybernews analyzoval vyše tisíc najpoužívanejších aplikácií na Android a zistil, že tento problém je v dnešnej dobe veľmi vážny. Aj tie najlepšie hodnotené aplikácie si pomerne často pýtali povolenie k funkciám smartfónu, ktoré s ich funkciou absolútne nesúvisia. Išlo o povolenie používať fotoaparát, polohu, či mikrofón, čo by sa dalo brať ako vážny zásah do súkromia.

Lenže na ktoré aplikácie by ste si mali dať pozor? Prieskum portálu odhalil, že aplikácie, zameriavajúce sa na zdravie, cvičenie, komunikáciu, či prácu, si najčastejšie vyžadovali povolenia, ktoré zasahujú do súkromia. Z tisícky otestovaných aplikácií si až 36% z nich pýtalo prístup ku kamere. 33% chcelo vedieť lokáciu a 21% si vyžiadalo prístup k mikrofónu. Čo je zarážajúce, 7,8% aplikácií si vyžiadalo povolenie začať hovor.

Len to, čo naozaj potrebuje

Samozrejme, že aplikácie, ako napríklad Messenger, či Skype si môžu vypýtať prístup k hovorom, kontaktom, správam, či iným údajom, ktoré by mohli byť považované za citlivé.

„Je jasné, že navigácia si vypýta prístup k vašej polohe a nevzbudí to žiadne podozrenie,“ vyjadril sa Vincentas Baubonis, bezpečnostný výskumník portálu Cybernews, ktorý analyzoval aplikácie.

Momentálne môžu byť tieto aplikácie bezpečné, avšak Baubonis podotýka, že aplikácie z oblasti komunikácie, fitness a životného štýlu, či navigačné aplikácie, si väčšinou pýtajú prístup k celému telefónu a dátam, ktoré sú na ňom uložené. V prípade, že by bola aplikácia napadnutá hackermi, reálne hrozí, že útočníci budú mať prístup ku všetkému, čo máte v smartfóne.

Je preto dôležité, aby ste si dávali dobrý pozor na to, aké povolenia si od vás aplikácia pýta. Najbezpečnejšia aplikácia je taká, ktorá si žiada prístup len k tomu, čo naozaj potrebuje. Opatrní buďte najmä v prípade, keď si napríklad aplikácia baterky vypýta prístup k mikrofónu, alebo vašej polohe. V tomto prípade sa odporúča zvoliť si inú aplikáciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre