ANDROIDSpravodajstvo

Android 11 vs Android 10 – aké novinky môžme od nového mobilného OS očakávať?

Nová verzia operačného systému Android dorazí na prvé smartfóny už behom leta. Pozrime sa teda na novinky, na ktoré sa môžu používatelia tešiť

Príchod novej verzie mobilného operačného systému Android sa pomaly ale isto blíži. Nový Android 11 je už v dnešných dňoch dostupný pre vybranú hŕstku testovacích používateľov, ktorí skúšajú jeho nové funkcie a funkčnosť v praxi. Veľká časť používateľov však ani v týchto dňoch nemá nainštalovaný už takmer rok starý operačný systém Android 10, ktorý je však každým dňom dostupný na ďalších zariadeniach. Aj napriek pomalému „nábehu“ Androidu 10 si však dnes v krátkosti predstavíme nové funkcie, ktoré prinesie očakávaný Android 11. 

Natívne nahrávanie obrazovky

Funkcia, ktorú očakávajú takmer všetci používatelia. Natívne nahrávanie obrazovky iba niekoľkými kliknutiami v prostredí operačného systému Android naozaj chýba. Google sa s touto funkciou pohrával už v predošlej verzii, no nakoniec sa nedostala do finálnych zostáv operačného systému. Očakáva sa, že tentokrát Google dobehne zameškané.

Android 11_nativne hravanie obrazovky so zvukom_vyvojarska verzia
Zdroj: xda-developers.com

Chatovacie bubliny

Chatovacie bubliny používatelia Androidu poznajú veľmi dobre. Aplikácia Facebook Messenger sa na túto funkcionalitu spolieha už dlhé roky, no nový Android 11 by mohol túto funkcionalitu priniesť aj v spojení s ďalšími aplikáciami, ako Instagram, WhatsApp, či ďalšími. Táto funkcia bola taktiež súčasťou Androidu 10 (aj stále je), no nikdy nebola využitá v praxi.

Stíšenie notifikácií pri natáčaní videa

Stalo sa vám niekedy, že natáčanie videa na smartfón prerušila hlasná notifikácia z aplikácie, či dokonca vibrácia rozostrila obraz? Vďaka automatickému utišovanie notifikácii v prípade otvoreného fotoaparátu by mohlo byť všetkým potiažam definitívne odzvonené.

Pripnutie aplikácií do menu pre zdieľanie

Funkcia, ktorá bola predstavená ešte v Androide 7 Nougat konečne hlási návrat. Možnosť pripnutia obľúbených aplikácií do menu pre zdieľanie v posledných Androidoch naozaj chýbala. Používatelia sa tak môžu tešiť na prehľadnejšie menu zdieľania a na rýchlejšie preposielanie príspevkov priateľom.

História upozornení

Zmeškanie či nechcené vymazanie upozornení bude históriou. Vďaka funkcii história upozornení môžete jedným klikom prehliadať všetky notifikácie v chronologickom poradí.

android 11 developer beta historia notifikacii
Zdroj: AndroidCentral

Automatické vypnutie povolení pre nepoužívané aplikácie

Ďalšia skvelá funkcia, ktorú si bude zrejme pochvaľovať väčšina z nás. Staré a nepoužívané aplikácie sú častým neduhom smartfónov a neraz sa stane, že sa takáto aplikácia občasne prebudí a ostreľuje vás s naozaj nepodstatnými upozorneniami. V prípade zapnutej funkcie automatické vypínania povolení pre nepoužívané aplikácie sa tak nemusíte báť toho, že vás bude aplikácia otravovať, poprípade zberať údaje o vás a vašom zariadení.

Android 11_automaticke rusenie povolení
Zdroj: Twitter (@MishaalRahman)

Režim lietadlo ponechá zapnuté bezdrôtové pripojenie Bluetooth

Maličkosť, ktorá možno robí vrásky častým cestovateľom. V prípade, že zapínate na vašom zariadení režim lietadlo, zariadenie okamžite vypne všetky bezdrôtové pripojenia, no následne je umožnené ručné zapnutie pripojenia Bluetooth, či Wi-Fi. Vďaka novému režimu lietadlo sa však nemusíte viac obávať toho, že budete musieť opäť pripájať vaše bezdrôtové slúchadlá, či hodinky, keďže pripojenie Bluetooth zostane zapnuté.

Variabilná obnovovacia frekvencia

Funkcia, ktorá sa zrejme bude hodiť častým hráčom akčných mobilných hier, či milovníkom naozaj hladkého obrazu. Variabilná obnovovacia frekvencia bude umožňovať nastavenie vybranej obnovovacej frekvencie pre rôzne aplikácie, pričom bude umožnené vývojárom aplikácií automaticky meniť obnovovaciu frekvenciu obrazovky v prípade spustenia takejto aplikácie. Samozrejme, funkcia bude dostupná iba pre zariadenia, ktoré podporujú zmenu obnovovacej frekvencie.

Jednorázové povolenie

Ochrana súkromia bude aj v tejto verzii Androidu kľúčovou vlastnosťou. Android 11 totižto umožní jednorázovo povoliť požadované akcie (zbieranie dát, prístup ku fotoaparátu, atď). Akonáhle služba, či aplikácia tento jeden „pokus“ minie, operačný systém jej ďalšie povolenia zamietne.

Zobudenie systému aj po reboote systému

Stiahnutie klasickej OTA aktualizácie spôsobuje častokrát dlhšie načítavanie systému a to najmä z dôvodu, že všetky predtým zapnuté aplikácie musia postupne nabiehať na pozadí a načítavať všetky potrebné údaje. Vďaka novej funkcii však budú mať aplikácie prístup ku Credential Encrypted úložisku, ktoré po reboote systému po aktualizácii umožní aplikáciám „zobudiť“ sa, takže nemusia nabiehať úplne „od nuly“.

Rámcové úložisko

Funkcia, ktorá bola dostupná už v Androide 10, no Google ju nakoniec nepriniesol do finálnej verzie mobilného operačného systému. Vďaka funkcii rámcovania úložného priestoru dokáže systém vybraným aplikáciám určiť, do ktorých „priestorov“ úložiska budú mať prístup. Vďaka tomu bude zabezpečený ešte vyšší stupeň ochrany.

Zmenené menu tlačidla pre vypnutie

Tlačidlo pre zobudenie a vypnutie smartfónu by mohlo priniesť ďalšie využitia, respektíve jeho systémové menu. Nedávne testovacie verzie totižto odhalili, že v menu pre vypínanie budú dostupné skratky pre bezkontaktné platby, či dokonca ovládanie inteligentných zariadení v domácnosti.

Podpora najnovších technológií

Očakávaná je aj lepšia podpora najnovších technológií ako skladacie displeje, 5G technológia, či multifunkčné hrany smartfónov.

Rýchlejšie systémové aktualizácie

Android 10 priniesol pomerne revolučnú novinku – aktualizovanie vybraných systémových súčastí priamo cez obchod Google Play, čím bola zabezpečená okamžitá distribúcia a rýchle stiahnutie bez nutnosti rebootovania systému. Android 11 by mal túto funkciu rozšíriť aj do ďalších systémových súčastí.

Kedy sa dostane Android 11 na prvé zariadenia?

Keď pôjde všetko podľa plánov spoločnosti Google, môžme očakávať že nový Android 11 sa dostane na prvé zariadenia už koncom leta, respektíve v septembri tohto roka. Ako už býva zvykom, aktualizáciu budú mať ako prví k dispozícii používatelia zariadení Google Pixel, neskôr používatelia zariadení z rodiny Android One.

Zdroj: Pocketnow.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close