ANDROIDSpravodajstvo

Android 11: Pozrite si najlepšie funkcie, ktoré môžeme očakávať v novom Androide

Pozrite si prehľad niektorćh funkcií, ktoré sa priebežne objavujú vo vývojárskych verziách Androidu 11. Mnohé z nich nájdeme aj vo finálnej verzii.

V druhej polovici minulého mesiaca sme Vám priniesli správy o tom, že spoločnosť Google  sprístupnila náhľad Androidu 11 pre prvé zariadenia. Konkrétne pre modely smartfónov Pixel. Očakáva sa, že prvé BETA zostavenia, by sa mohlo dostať do obehu už v priebehu apríla, a niekedy koncom 3. kvartála roka, by mohla byť uvoľnená aj oficiálna verzia Androidu 11. Pozrite sa na niekoľko zmien, ktoré nový Android 11 prinesie.

Android_dostupnost
Zdroj: Google

Plánovač Tmavého režimu

Android 10 prišiel s podporou Tmavého režimu. Ide o užitočnú funkciu, ktorá umožňuje prepnutie svetlého režimu do tmavého rozhrania vrátane aplikácií. Nie každý však túto funkciu chce využívať neustále. Mnohí by ju preverovali radšej len vo vybranom čase, napríklad vo večerných hodinách. Nový Android 11 prinesie možnosť naplánovania prepínania režimov (túto funkciu niektorí výrobcovia smartfónov ponúkajú už dnes v rámci svojej nadstavby).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android 11_planovac tameveho rezimu
Zdroj: xda-developers.com

Konverzácie v bublinách

Jednou z ďalších priorít nového Androidu 11, je prinesie konverzácií formou bublín naprieč celým systémom. Znamená to, že Google chce pre všetky aplikácie určené na komunikáciu priniesť možnosť chatovacích bublín vrátane možnosti rýchlych reakcií, ktoré budú prekrývať iné spustené aplikácie. Ako by to mohlo vyzerať, sa môžete pozrieť nižšie.

Android 11_konverzacie v bublinach
Zdroj: xda-developers.com

Scoped Storage

Scoped Storage je funkcia, ktorá mala byť pôvodne predstavená ešte v Androide 10, ale nestalo sa tak. Ide o funkciu, ktorá optimalizuje rýchlosť načítania dát z pamäte smartfónu a zároveň prináša lepšie zabezpečenia ochrany súkromia. Funkciu môžeme opísať ako proces, kedy si aplikácia vytvorí oddelený priečinok s dátami od ostatných aplikácií. V prípade, ak bude potrebovať prístup k dátam iných aplikácií, tak bude musieť o to požiadať. Zároveň tento nový princíp práce s dátami zabezpečuje, že aplikácia bude mať reálne prístup len k dátam, s ktorými pracuje, a nie ku celému úložnému priestoru.

Zobrazovacia frekvencia displeja

Ďalšia funkcia, na ktorú sa tešíme, je možnosť úpravy zobrazovacej frekvencie displeja. Tu však treba dodať, že ak budete chcieť zvýšiť zobrazovaciu frekvenciu, tak ju bude musieť Váš smartfón podporovať.

Android 11_nastavenie zobrazovacej frekvencie displeja
Zdroj: xda-developers.com

Nahrávanie obrazovky spolu so zvukom

Ďalšia užitočná funkcia, ktorú prinesie Android 11, je možnosť natívneho nahrávania obrazovky. Okrem toho, nový Android 11 má priniesť aj možnosť zachytenia popri obrazu, aj zvuk z rozhrania aplikácií (v súčasnosti túto funkciu Android 10 v kombinácii so zvukom neponúka. Existujú na trhu však riešenie vývojárov tretích aplikácií).

Zachytenie obrazovky

Pri možnosti zachytenia obrazovky ešte zostaneme. Jednou z ďalších funkcií ma byť možnosť zachytenia obrazovky pomocou funkcie jej odfotenia, a to aj v častiach, ktoré reálne nevidíte. Funkciu oceníte napríklad v prípade robenia screenshotov webových stránok, kde budete chcieť zachytiť obsah aj  mimo viditeľnej časti obrazovky.

Screenshot celej stranky_android
Zdroj: Vosveteit.sk

Skratky

Ďalšia funkcia, s ktorou by sme sa mali stretnúť v rámci Androidu 11 sú skratky. S touto funkciou majú skúsenosti hlavne používatelia konkurenčnej platformy iOS. Vo svojej podstate ide o možnosť vytvorenia rýchlych odkazov, prostredníctvom ktorých viete automatizovať opakujúce sa úlohy.

Poklepanie po chrbte smartfónu

Jednou z ďalších noviniek je pridanie nového gesta, ktorý sa vo vývojárskych verziách Androidu schováva pod kódovým označením „columbus“. Za týmto názvom sa schováva dotykové gesto poklepania po chrbte zariadenia, ktoré vyvolá reakciu. Nižšie si môžete pozrieť pre lepšiu ilustráciu krátke video natočené portálom 9toGoogle.

Ako ste mohli vidieť vyššie, tak poklepanie po chrbte smartfónu vyvolalo zapnutie hlasovej asistentky Google. Toto gesto si používateľ bude môcť prispôsobiť, aby vyvolalo ním požadovanú funkciu. V súčasnosti je podľa viacerých zdrojov na výber približne 10 rôznych funkcií, z ktorých si bude používateľ môcť vybrať.

Viacero funkcií vyššie, ktoré sa dostali do nášho výberu, bolo inšpirovaných portálom xda-developers.com.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close