Pracovné ponuky
ANDROIDSpravodajstvo

Nový Android 10: Prvé pocity a dojmy z najnovšej verzie operačného systému Android

Android 10 je už niekoľko týždňov dostupný na prvých smartfónoch a my Vám ako prví prinášame dojmy z jeho používania na smartfóne Pixel 2.

Operačný systém Android 10 bol oficiálne predstavený už takmer pred dvomi týždňami, no väčšina používateľov sa s ním dostane do styku až o niekoľko týždňov, poprípade až mesiacov. Takéto oneskorenie je spôsobené kvôli tomu, že výrobcovia vo väčšine prípadov siahajú po vlastných nadstavbách, ktorých vývoj nie je v niektorých prípadoch zrovna najrýchlejší. Prvými smartfónmi, ktoré už stabilnú verziu nového Android 10 obdržali, sú smartfóny priamo od spoločnosti Google – Pixely a keďže osobne používam smartfón Pixel 2, môžem vám poskytnúť moje prvé pocity a dojmy, aké vo mne nový Android 10 vyvolal za prvé dva týždne aktívneho používania.

Prostredie, ktoré je bližšie k používateľovi

Samotné prostredie Androidu sa z grafického hľadiska zmenilo len minimálne, na mysli mám zmenu niektorých ikoniek, animácií, či rôznych grafických prvkov. Google sa ale tentokrát viac zameral na to, aby používanie Androidu nie len zjednodušil, ale aj náramne urýchlil. Vo viacerých oblastiach systému nájdete skratky, odkazy, či tlačidlá, ktoré vám môžu výrazne skrátiť dobu hľadania rôznych nastavení. Android 10 jednoducho predvída to, čo chce používateľ v momente spraviť. Vynikajúcim príkladom sú Nastavenia, ktorých sa zmeny týkajú najviac. Predstavte si situáciu, kedy máte zapnutú Wi-Fi a na pozadí sa vám vyhľadávajú dostupné siete. Doteraz ste mali dve možnosti – otvoriť Nastavenia, Sieť a internet a následne Wi-Fi, poprípade ste museli stiahnuť lištu a podržať ikonu Wi-Fi (možnosťou je aj vybratie siete ak máte zapnuté notifikácie). Ak takáto situácia nastane v Androide 10, systém bude očakávať, že otvoríte Nastavenia, v ktorých sa automaticky na prvej pozícii objaví nie len možnosť Wi-Fi, ale aj možnosť jej zapnutia, respektíve aj priameho pripojenia do nájdených sietí. Skvelou správou je, že takéto „rýchle inteligentné ponuky“ sa týkajú hneď niekoľkých nastavení, či už Bluetooth pripojenia, mobilnej siete a mnoho ďalších.

Z hľadiska rýchlosti je na tom nový Android opäť lepšie, ako jeho predchodca. Rýchlosť sa, samozrejme, odvíja od hardvérovej výbavy samotného smartfónu, no môj dvojročný Pixel 2 zvláda nový Android 10 bez akýchkoľvek problémov. Prostredie mi príde o niečo svižnejšie, podobne sú na tom aj viaceré systémové aplikácie. Lepšia odozva prostredia je zároveň umocnená niektorými novými animáciami, ktoré si možno ani nevšimnete. Ak ale budete Android 10 študovať bližšie, určite narazíte na viaceré zaujímavé grafické prvky, či animácie pri pohyboch s vysúvacím menu a mnoho ďalšieho.

Obrovská nádielka nových aplikácií

Súčasťou najnovšej systémovej verzie Androidu je aj množstvo nových funkcií, či dokonca aplikácií, ktoré si v niektorých prípadoch treba dodatočne stiahnuť z obchodu Google Play. Viacerých z vás možno poteší aplikácia Zosilňovač zvuku, poprípade aj nové možnosti v nastaveniach. Z tých by som spomenul napríklad Digitálnu rovnováhu, poprípade viaceré nové nastavenia v rámci manažmentu batérie a súkromia. Súkromie je jeden z hlavných bodov, na ktorom Google nový Android 10 zakladal a určite si to všimnete po prvých minútach používania. Najviac do oči bijúce je upozorňovanie používateľa na to, aké služby momentálne niektoré aplikácie využívajú. Viaceré aplikácie o vás zbierajú dáta aj v takých momentoch, kedy by ste to naozaj nečakali a pomerne časté upozornenia, napríklad o zisťovaní polohy na pozadí, vás môžu dotlačiť ku tomu, aby ste si svoje súkromie strážili čosi lepšie, ako doposiaľ.

Tmavý motív

Tmavý motív je jednoznačne funkcia, na ktorú čakala väčšina používateľov Androidu. Na jej používanie som si zvykol takmer okamžite a určite ju môžem odporučiť každému z vás. Tmavý motív je v rámci natívneho Androidu 10 vytvorený naozaj tak, aby šetril nie len vaše oči, ale aj batériu zariadenia. Jej výdrž sa tak môže v niektorých prípadoch náramne predĺžiť, čo si pri dlhšom používaní smartfónu určite všimnete. Na perfektné spracovanie tmavého motívu sa môžete spoľahnúť nie len v rámci systému Android, ale aj vo viacerých aplikáciách od spoločnosti Google. Samozrejme, treba si ale uvedomiť, že adaptácia tmavého motívu v aplikáciách od ostatných vývojárov môže potrvať ešte niekoľko mesiacov.

Chceš vedieť, aké ďalšie novinky nájdeš v novom Androide 10? Všetko podstatné nájdeš v našom prehľade o najnovších funkcionalitách v Androide 10.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close