Analýza vzoriek z našich oceánov odhalila rekordné množstvo nových vírusov. Mám sa báť?

Autorom štúdie sa podarilo odhaliť konkrétne vírusy a rodiny, do ktorých zapadajú.

Vedci zaznamenali rekordné množstvo nových vírusov
Zdroj: Unsplash (Cristian Palmer) PNGEgg, Úprava: Vosveteit.sk

Analýza genetického materiálu z našich oceánov odhalila tisíce nových RNA vírusov a zdvojnásobila počet biologických skupín, do ktorých sa vírusy radia, upozorňuje portál IFL Science.

RNA vírusy prenášajú genetickú informáciu v kyseline ribonukleovej a vyvíjajú sa oveľa rýchlejšie, než DNA vírusy. RNA vírusy môžu nakaziť ľudí, ale aj rastliny či živočíchov a sú zodpovedné za množstvo ochorení. Na rozdiel od iných organizmov ale nemajú DNA, ktorá by pomohla vedcom kategorizovať odlišné druhy vírusov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Namiesto toho veci identifikujú špecifický proteín, ktorý im umožní rozmnožovať sa. Je to proteín nachádzajúci sa vo všetkých RNA vírusoch, no vďaka drobným rozdielom dokážu vedci charakterizovať konkrétne druhy vírusov. V rámci štúdie sa vedcom podarilo identifikovať viac ako 44-tisíc génov, ktoré sa podieľajú na tvorbe proteínu. Na základe toho vedci analyzovali vzorky planktónu, ktoré zozbierali počas štvorročnej expedície Tara Oceans. Planktón je dôležitou súčasťou vodného potravinového reťazca a preto sa stáva domovom množstva RNA vírusov.

Obrovskou výzvou bolo nájsť podobnosti medzi génmi vírusov. Čím vyššia podobnosť, tým vyššia šanca, že druhy vírusov patria do rovnakej rodiny. Nájsť ale bod, v ktorom sa nové vírusy oddelili od spoločného predka je mimoriadne náročný proces, ktorý vedci nechali na umelej inteligencii.

Rekordné množstvo vírusov

Podarilo sa im objaviť až 5 504 nových RNA vírusov a rozšíriť zoznam vírusových rodín z 5 na 10. Dve vírusové rodiny boli dominantné v otvorenom oceáne. Rodina Taraviricota sa nachádzala hlavne v miernych, alebo tropických regiónoch, zatiaľ čo Arctiviricota dominovala v Arktickom oceáne. Štúdia ale dospela aj k ďalšiemu významnému objavu. Predpokladá sa, že vírusy z rodiny Taraviricota sú chýbajúcim krokom v evolúcii RNA vírusov.

Výskum prináša viac informácií o vývoji RNA vírusov a prvého života na Zemi. Dnes už vieme, že RNA vírusy môžu viesť k nebezpečným ochoreniam, no na druhú stranu hrajú dôležitú úlohu v ekosystémoch našej planéty. RNA vírusy dokážu infikovať celú škálu organizmov vrátane mikróbov, ktoré ovplyvňujú potravinové reťazce na chemickej úrovni.

Mapa vírusov pomáha upresniť ich schopnosť ovplyvniť organizmy a poháňať ekologické procesy, riadiace našu planétu. V rámci tejto štúdie autori vytvorili aj prostriedky, ktoré do budúcna pomôžu klasifikovať ďalšie vírusy.

Hoci sa vedcom podarilo identifikovať cez päťtisíc nových vírusov, zatiaľ nie je známe, aké organizmy dokážu nakaziť. Počas štúdie boli taktiež limitovaný neúplným genómami RNA vírusov. V súčasnosti sme totiž limitovaní technológiami a genetickou komplexnosťou RNA vírusov. Ďalšími krokmi vedcov bude študovať to, aké gény v databáze chýbajú a ako sa postupom času vyvíjali. Ak budú ich snahy úspešné, môžeme získať lepšiu predstavu o tom, ako RNA vírusy fungujú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre