BezpečnosťSpravodajstvo

Analytici sa domnievajú, že poznajú dôvod znefunkčnenia telefónu po nastavení tejto tapety

Myslia si, že dôvodom je použitý farebný gramut, s ktorým sa nevedia vybrané zariadenia vysporiadať

Pred pár dňami sme Vám priniesli správy o tapete pre mobilné smartfóny s operačným systémom Android, ktorá dokáže znefunkčniť smartfón. Ide pritom o tapetu, na ktorej nájdete rieku, hory a skvelo spracované farby. Jediným spôsobom ako je možné telefón následne „rozbehať“ po nastavení tapety je pomocou továrenských nastavení. Tie používateľ vie vyvolať v procese zapínania smartfónu. Má to však jeden háčik, pri obnovení smartfónu dochádza k odstráneniu úložných dát. Nižšie vo videu si môžete pozrieť čo sa stane po tom, ako si nastavíte túto tapetu (pozn. redakcie: problémy s tapetou hlásia hlavne používatelia značiek Samsung, Google, OnePlus, Nokia a Xiaomi).

Čo spôsobuje pády zariadenia?

Zatiaľ čo pár dní dozadu tieto pády boli nevysvetliteľnou záhadou, tak dnes máme na stole možné vysvetlenie. Prichádza s ním portál bbc.com.

Ken Munro a Dave Lodge, bezpečnostní analytici zo spoločnosti Pen Test hovoria, že problém môže byť spôsobený použitým farebným gramutom, ktorý nie sú schopné spracovať vybrané modely smartfónov (farebný gramut je rozsah farieb, ktoré dokáže zariadenia spracovať, resp. zaznamenať).

„Keďže kvalita digitálnych fotografií sa zlepšila, telefóny musia skontrolovať, aký farebný gramut má fotografia, aby  ju telefón správne zobrazil,“ uviedli analytici, ktorí ďalej dopĺňajú:

„Napríklad na základe toho telefón vie, ako má zobraziť presný odieť zelenej farby.

„Existujú však rôzne spôsoby, ako definovať farebný priestor. Niektoré priestory majú špeciálne využitie v grafickom dizajne, takže niekedy uvidíte obrázky, ktoré nie sú v obvyklom formáte „štandardného RGB“. Je tiež možné zámerne vytvárať takéto obrázky, ktoré majú viac informácií o farbe, pričom niektoré zariadenia ich nedokážu spracovať.

„To čo sa stalo tu je, že telefóny sa nevedia vysporiadať s týmito ďalšími informáciami.

„Telefón zlyhá, pretože nevie, ako sa s takouto situáciou správne vysporiadať, a vývojári softvéru pravdepodobne neuvažovali, že by sa to mohlo stať.“

Vysvetlenie analytikov znie celkom logicky. Zatiaľ však nie je známe, či fotografia bola vytvorená a šírená zámerne alebo len nedopatrením.  V každom prípade sa danej tapete vyhýbajte, aby ste predišli prípadným problémom.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close