SpravodajstvoVeda a výskum

Americkí doktori sa chcú hrať na bohov, detí chcú na svet prinášať cez umelé maternice oddelené od ľudského teľa. Ich metóda vyvoláva viacero etických otázok

Myšlienka, že na to, aby sa narodilo zdravé a živé dieťa bez toho, aby bolo vynosené jeho matkou, dnes znie ako science-fiction, ale v krátkej budúcnosti by sa všetko mohlo zmeniť. Minimálne si to myslí skupina doktorov a vedcov, ktorá tvrdí, že budeme môcť deti rodiť v špeciálnych inteligentných materniciach. Píše portál metro.co.uk.

Doktori z detskej nemocnici vo Philadelphii aktuálne diskutujú s americkými Úradom pre potraviny a liečivá, aby začali testovať špeciálne inteligentné liahne na ľudských embryách v nasledujúcich niekoľkých rokoch. Výskum by mohol v budúcnosti radikálne zmeniť spôsob, akým vnímame tehotenstvo, pôrod ako aj evolúciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

10 ročný plán

Doktori sa domnievajú, že ak by všetko išlo podľa plánu, tak by do 10 rokov mohli byť schopní priniesť túto technológiu do reálnych kontúr. Ako hlavné výhody tohto spôsobu prinášania detí na svet pokladajú, že môžu tak predísť mnohým zdravotným komplikáciám počas tehotenstva a pôrodu.

„Ak by bol [pozn. redakcie: plod] v umelom lone, bolo by možné k nemu pristupovať a kontrolovať prostredie bez obmedzenia ženskej autonómie,“ hovorí doktorka  Anna Smajdor  z Univerzity v Osl. „Takže v niektorých ohľadoch by mohli byť pre samotného plodu skutočne prínosom.“

Doktor Carlo Bulletti, profesor pôrodníctva, gynekológie a reprodukčnej vedy Univerzity Yale, si myslí, že plne funkčné umelé maternice by mohlo byť skutočnou vecou v najbližších 10 rokoch.

Viacero krajín zakazuje vývoj embryí mimo teľa matky

Viacero krajín, na čele s Veľkou Britániou zakazuje, aby sa plod vyvíjal mimo tela viac ako 14 dní. Dôvodom má byť to, že je to obdobie vývoja kedy sa formujú prvé znaky človeka. Do tohto momentu sa jedná o veľmi prvotné štádium plodu.

„Je pravdepodobné, že sme len niekoľko rokov od testovania na ľudských subjektoch,“ napísala sociálna akademička Elizabeth Chloe Romanis v časopise BMJ Journal of Medical Ethics. Ďalej dopĺňa:  V Petriho miske sa počas 13 dní uchovávali embryá a skončili sa potom len kvôli 14-dňovému právnemu pravidlu…“

Tento spôsob prinášania detí na svet vyvoláva viacero etických otázok

Ako už asi tušíte, vedci a doktori s veľkou pravdepodobnosťou budú schopní premeniť túto technológiu v realitu v niekoľkých nasledujúcich rokoch. Otázkou však je, či je tento spôsob prinášania detí správnym? Pravdou je, že mnohým rodičom, ktorí sa neúspešne pokúšajú o dieťa to môže pomôcť a splniť ich im ich najväčšie pranie – stať sa rodičmi svojho dieťaťa. Z tohto pohľadu je to bez pochyby správne. Na druhej strane, otázkou je, je správne sa hrať na bohov? Nestanú sa s detí v budúcnosti len „tovar“?

Čo si o tom myslíte?

Zdroj: metro.co.uk

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close