Americká vláda by mohla udeliť niekoľko licencií vybraným spoločnostiam, ktoré by im umožňovali spoluprácu s Huawei vo veľmi „krátkom čase“

Zdá sa, že medzi americkou vládou a spoločnosťou Huawei sa rysujú lepšie vzťahy. Americká vláda by mohla už čoskoro zmierniť sankcie.

Huawei P20 Lite recenzia
Zdroj: VoSveteIt.sk

Zdá sa, že americká vláda sa chystá čiastočne zmierniť sankcie voči spoločnosti Huawie. Portál Techspot.com poukazuje na slová ministra obchodu USA, Wilbur Rossa, ktorý sa vyjadril v  rozhovore pre magazín Bloomberg, že sa chystajú vybraným spoločnostiam umožniť obchodovať s Huawei.

Roztápajú sa ľady?

Wilbur Ross povedal, že v  súčasnosti evidujú 260-spoločností, ktoré chcú obchodovať s  Huawei na margo čoho povedal:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„To je veľa žiadostí – je to úprimne povedané viac, ako sme očakávali…“, hovorí Wilbur Ross.

Ross ďalej dodal, že nie všetkým spoločnostiam umožnia obchodovať s  Huawei. Konkrétne povedal, že očakáva, že len malá časť žiadostí prejde sitom. Ross však verí, že ľady by sa mohli začať „roztápať“ ešte v  priebehu novembra, veľa však bude závisieť aj od Číny, s ktorou plánujú uzavrieť obchodnú dohodu. Tá by mala byť už dokonca aj na svete, a malo by dôjsť k jej podpisu oboma aktérmi už čoskoro.

Ross sa na margo dohody vyjadril, že už je „prakticky kompletná“. Konkrétne povedal:

„…. (pozn. redakcie: musíme) zabezpečiť, aby každá strana správne pochopila a  jasne porozumela tomu, na čom sa obe strany dohodli.“ ďalej dodal: „…sme v dobrej kondícii a robíme dobrý progres dopredu, nie je tam žiaden prirodzený dôvod, prečo by to mohlo padnúť…“

Gro dohody podľa aktuálnych informácií spočíva v  tom, že Číny zvýši nákupy poľnohospodárskych výrobkov z USA a otvorí finančné trhy americkým spoločnostiam. Čína na oplátku zas chce, aby boli zrušené nové dovozné clá (vrátanie ciel na telefóny) od 15. decembra.

Portál Bloomberg ďalej píše, že čínski úradníci spochybňujú slová Američanov. Čína sa totiž údajne dožaduje komplexnej obchodnej dohody, ktorá musí zahŕňať odstránenia všetkých represívnych ciel.

Celý konflikt medzi USA a Čínou (resp. spoločnosťou Huawei) vznikol ešte v prvej polovici tohto roku, kedy americká vláda obvinila Huawei z možnej špionáže, a tak spoločnosť bola zaradená na zoznam spoločností, s ktorými majú americké firmy obmedzené možnosti kooperácie. Spoločnosť Huawei sa samozrejme bráni, že to nie je pravda a že neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali pravdivosť tvrdenia predstaviteľov USA. Medzičasom na zoznam „nechcených spoločností“ bolo zariadení ďalších viac ako 20 čínskych firiem, ako sú napríklad SenseTime Group Ltd., Megvii Technology Ltd. či Hangzhou Hikvision Digital Technology Co.

Čína nenecháva všetko na náhodu

Čína dobre vie, aké následky môžu mať sankcie zo strany USA z dlhodobého hľadiska, a  preto nenecháva nič na náhodu. Viacero firiem sa postupne prispôsobuje týmto krokom zo strany USA. Napríklad spoločnosť Huawei sa rozhodla podporiť svoj vlastný obchod s aplikáciami Huawei AppGallery, v  rámci ktorého chce investovať 1-miliardu dolárov na podporu vývojárov. Zároveň aktívne pracuje aj na vlastnom operačnom systéme HarmonyOS a  podobne. Tam to však nekončí, napríklad aj samotná vláda sa rozhodla podporiť domáci trh s  výrobcami procesorov, pre ktorých vytvorila fond v celkovej hodnote 29-miliárd dolárov. Takýchto akcií zo strany Číny ako aj samotných spoločností je však viacero.

Zaujímavosťou je aj to, že viacero amerických spoločností tieto kroky zo strany domácej vlády odmieta. Jednou z „hlasnejších trúb“ je aj spoločnosť ARM, ktorej generálny riaditeľ sa vyjadril, že z  krátkodobého hľadiska tak môžu spoločnosti Huawei uškodiť, ale z dlhodobého budú poškodení všetci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre