SpravodajstvoVeda a výskum

Americká spoločnosť údajne prišla s liečbou, ktorá zastaví starnutie. Jedná sa o podvrh, alebo o revolučnú procedúru?

Je možné zastaviť starnutie? Americká spoločnosť Libella Gene hovorí, že áno. Hovorí o génovej procedúre, ktorá má zvrátiť proces startnutia.

Zaplatili by ste 900-tisíc eur a odcestovali do južnej Ameriky  za šancu žiť dlhšie? Spoločnosť Libella Gene Therapeutics tvrdí, že pracujú na génovej terapii, ktorá môže zvrátiť starnutie až o 20 rokov. Podľa interview s portálom OneZero sú pripravení začať s experimentálnou terapiou na starších ľuďoch, ktorí si musia zaplatiť nemalú sumu za účasť.

Podľa vedcov a etikov sú metódy spoločnosti nie len pochybné, ale zároveň sa objavujú obavy ohľadom toho, ako by mali byť omladzujúce procedúry testované na ľuďoch. Cieľom spoločnosti Libella je predĺžiť ľudské teloméry, ktoré sa nachádzajú na špičke chromozómov. Už v roku 1970 boli tieto bunky spojené so starnutím, pretože sa časom skracujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dodaním génu TERT do buniek sa vytvorí enzým, ktorý tieto teloméry dokáže predĺžiť. Libella si myslí, že týmto dokáže zabrániť, pozdržať, alebo dokonca zvrátiť starnutie.

„Viem že to čo sa pokúšame robiť znie ako science-fiction, ale verím že je to možné,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti, Jeff Mathis.

Svoje tvrdenia opierajú o výskum Ronalda DePinha z roku 2010 a španielskej vedkyne Marií Blasco z 2012. Táto dvojica dokázala pomocou telomerázy zvrátiť známky starnutia na myšiach. Zatiaľ čo výskum vyzeral nádejne, mnohí ho zavrhli. Génová terapia by totiž znamenala trvalú zmenu ľudskej DNA, čo je príliš veľké riziko pre zdravého človeka.

Obavy vedcov

Podobnú metódu, akú propaguje spoločnosť obdržala aj Elizabeth Parrish, generálna riaditeľka spoločnosti BioViva. Jedná sa pravdepodobne o jedinú osobu, ktorá túto procedúru podstúpila. Jej spoločnosť oznámila, že zákrok prebehol úspešne, avšak nepublikovali žiadne výsledky. Otázkou teda ostáva, či sa im naozaj podarilo zvrátiť starnutie.

Podľa Libelly si vybrali ako krajinu, v ktorej sa budú testy uskutočnovať, Kolumbiu, čo vyvolalo rozruch viacerých vedcov. Podľa nich je to spôsob, ako sa vyhnúť administrácii pre jedlo a liečivá, ktorá na podobné testy dozerá.

„Hoci je spoločnosť lokalizovaná v Spojených štátoch, našli spôsob ako sa vyhnúť zákonu prechodom do jurisdikcie, kde sa dajú lepšie praktizovať nekalé aktivity,“ hovorí Leigh Turner, bioetik z univerzity v Minnesote.

Taktiež ho znepokojuje vysoká suma, ktorú musia uchádzači zaplatiť, keďže väčšina klinických testov je zdarma. Je dosť rozšíreným zvykom, že niektoré kliniky svojim účastníkom dokonca platia, kvôli riziku, ktoré sa pri testoch vyskytuje.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close