SpravodajstvoVeda a výskum

Americká NASA vás pozýva na sledovanie historického letu Ingenuity: Kde si vysielanie pozriete?

Už o pár dní poletí na povrchu inej planéty prvý dron.

Už o pár dní sa pokúsi dron Ingenuity o prvý, historický let na povrchu Marsu. Momentálne sa vedci a inžinieri uisťujú, že všetko funguje tak ako má, no portál NASApozýva ľudí na živé vysielanie letu.

Ten by sa mal odohrať v pondelok, 12. apríla o 9:30 ráno 14. apríla a vysielaný bude naživo na platforme YouTube  (pozn. redakcie: NASA oznámila zmenu plánu letu. Viac o dôvodoch sa dočítate v tomto článku). Pri prvom lete by sa mal dron vzniesť do vzduchu na 30 sekúnd a vyletieť do výšky 3 metrov. Vybrať čas bola pre tím NASA naozaj náročná úloha, pretože v hre je niekoľko rôznych faktorov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na čo si musia dať vedci pozor?

Dron nemôže letieť v noci. Spolieha sa totiž na kameru, pomocou ktorej bude pozorovať povrch a podľa toho sa navigovať. Ak by navigácia nefungovala na tomto princípe, noc by bola skvelá doba pre prvý let, pretože v noci by bola hustota vzduchu vyššia. Práve hustota vzduchu je najväčšou výzvou pre Ingenuity. Oproti Zemi má červená planéta o 99% redšiu atmosféru, čiže vrtule nebudú mať toľko vzduchu, o ktorý by sa mohli oprieť.

Ďalším faktorom je rover Perseverance, ktorý len nedávno spustil drona na povrch planéty. Perseverance bude po celý čas dozerať na Ingenuity svojimi kamerami a preto sa musia vedci zhodnúť na presnom čase. Rover má totiž čas, kedy vysiela údaje satelitom na obežnej dráhe, alebo spravuje vedecké nástroje a nemôže využiť kamery na monitorovanie drona. Napriek tomu sa podarilo nájsť ideálny čas pre prvý let.

Čas je tiež dôležitý faktor. Ingenuity nemôže letieť skoro ráno, pretože po krutej marťanskej noci, kedy teploty dosahujú až -90 °C, sú jeho batérie takmer vybité. Slnečné lúče dron zahrejú a solárne panely nabijú jeho batérie. Obed, alebo poobedie sú v tomto prípade najlepším časom pre let. Počas letu musí tím kontrolovať napätie, aby vrtule neprestali fungovať, alebo sa nepoškodili iné elektronické zariadenia.

Ak však Ingenuity odštartuje neskoro poobede, mohol by nastať ďalší problém. Slnko by už nestihlo dobiť energiu, ktorá je potrebná na prežitie marťanskej noci. Po zvážení všetkých týchto faktorov bol vybraný čas, ktorý sa ale ešte môže meniť. Ak by niečo nešlo podľa plánov, tím musí let odložiť o deň, alebo dva. Procesy, ktorými dron prechádza sú naviazané jeden na druhý a nedajú sa prerušiť. Preto sú vedci v tomto smere opatrní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close